Czytasz dzięki

Ułatw sobie działalność

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 06-10-2011, 00:00

Chcesz, by twoja firma była bardziej konkurencyjna? Pomyśl o rozwiązaniach, które ułatwiają biznes i skracają procedury.

Wielu przedsiębiorców boryka się z takimi problemami, jak np. brak dostępu do specjalistycznych usług doradczych, zewnętrznych źródeł finansowania czy zabezpieczeń niezbędnych do ubiegania się o kredyt bankowy. Firmom doskwiera także długi czas trwania procedur sądowych i załatwiania spraw w urzędach. O konkretnych rozwiązaniach dotyczących ułatwień w biznesie i skracania procedur będzie mowa w trakcie sesji „MŚP — analiza SWOT”, która odbędzie się 7 październikapodczas I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. „Puls Biznesu” jest patronem medialnym tego wydarzenia.

— Nie wszyscy przedsiębiorcy dostrzegają szanse i ciekawe opcje, które pomagają w rozwiązywaniu tych problemów. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które z powodzeniem mogą ich wesprzeć w walce z tymi barierami — mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach. W rozwiązywaniu problemów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców pomagają m.in. działania Krajowego Systemu Usług (KSU). To zorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) sieć ponad 150 ośrodków rozsianych po całym kraju.

KSU oferuje nie tylko fachową wiedzę ekspertów dotyczącą gospodarki i innowacji, ale też ułatwiony dostęp do pożyczek i poręczeń kredytowych. Firmom pomaga także działalność sądów polubownych. Niewątpliwą zaletą arbitrażu w porównaniu z sądami powszechnymi jest oszczędność czasu i pieniędzy.

Nie bez znaczenia są też większe kompetencje składu orzekającego — arbitrami często są specjaliści z dziedziny bezpośrednio związanej z przedmiotem sporu. Duże możliwości i ułatwienia daje stosowanie podpisu elektronicznego. Dzięki niemu można nie tylko regulować drogą elektroniczną zobowiązania wobec ZUS, ale też m.in. złożyć wniosek o pozwolenia w związku z prowadzonym biznesem lub o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

Dziś w Katowicach rusza I Europejski Kongres MSP. Organizuje go Regionalna Izba Gospodarcza. To wydarzenie jest jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Do Katowic zjedzie ponad 2,5 tys. przedstawicieli biznesu, samorządu oraz nauki. Podczas kongresu odbędzie się 12 paneli tematycznych i dyskusji. Więcej informacji: http://www. kongresmsp.eu/.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane