Ulga zatrzyma patenty w Polsce

opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Zachęty podatkowe sprawią, że innowatorzy nie będą uciekali z pomysłami za granicę. Pomoże w tym Innovation box

Na czym polegają stosowane na świecie ułatwienia podatkowe wspierające komercjalizację prac B+R? Jakie przychody związane z własnością intelektualną mogą być objęte mechanizmem Innovation box? Czego oczekuje OECD i Komisja Europejska przy konstruowaniu takich przepisów? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie Crido i Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji „Innovation Box. Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie”.

PREMIOWAĆ B+R: Paweł Toński, partner w Crido, podkreśla, że Innovation box to sposób na zwiększanie wydatków przedsiębiorców na B+R i zatrzymanie wypracowanych przez nich rozwiązań w Polsce.
Zobacz więcej

PREMIOWAĆ B+R: Paweł Toński, partner w Crido, podkreśla, że Innovation box to sposób na zwiększanie wydatków przedsiębiorców na B+R i zatrzymanie wypracowanych przez nich rozwiązań w Polsce. Fot. Marek Wiśniewski

— Dostępne w Polsce instrumenty finansowe wspierające projekty B+R to m.in. dotacje i oszczędności wynikające z zastosowania ulgi podatkowej. Niewątpliwie zwiększają one atrakcyjność naszego kraju jako miejsca kreowania innowacji. Należy jednak zadbać o to, aby wypracowany know-how i wiedza zostały w Polsce. Warto równocześnie rozwijać kolejne atrakcyjne zachęty do podejmowania nowatorskiej działalności — mówi Paweł Toński, partner w Crido.

Nad rozwiązaniami podatkowymi promującymi komercjalizację projektów B+R pracują wspólnie Ministerstwo Finansów (MF) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

— Nie będziemy szczególnie odkrywczy w tych przepisach. Powód? Ograniczają nas wytyczne OECD i Komisji Europejskiej. Nasze propozycje sprowadzają się do tego, że komercjalizacja szeroko pojętych wynalazków — nie chodzi wyłącznie o patenty — będzie w Polsce premiowana — zaznacza Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF.

Jak to działa

Autorzy raportu podkreślają, że Innovation box — mechanizm pozwalający płacić znacząco niższy podatek CIT firmom, które osiągają przychody z komercjalizacji praw własności intelektualnej powstałej w wyniku prac B+R — działa w 13 krajach europejskich, w tym m.in. we Francji, Irlandii, Holandii, Włoszech i Hiszpanii. W regionie Europy Środkowej ze wspomnianego rozwiązania korzystają tylko Węgrzy, którzy wprowadzili je w 2003 r.

— W zależności od państwa zachęta podatkowa obejmuje w różnym zakresie patenty, wzory użytkowe, przemysłowe i oprogramowanie. Różnice między krajami są widoczne także w stosowanym mechanizmie ulgi. Może to być niższa stawka CIT, zwolnienie lub odliczenie. Poza tym poziom wsparcia jest zróżnicowany. Tzw. efektywna stawka CIT dla przychodów z Innovation box sięga od 2,5 proc. na Cyprze do 15 proc. we Francji — wyjaśnia Grzegorz Rebkowiec, menedżer w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido. W międzynarodowych rankingach innowacyjności europejskich gospodarek Polska niestety nie wypada najlepiej. Prym wiedzie Szwajcaria, Szwecja, Dania i Holandia. Jakie są nasze słabe strony? Eksperci raportu wskazują m.in. na małą liczbę opracowywanych i wdrażanych innowacji, kulejącą współpracę przedstawicieli biznesu i nauki oraz niski poziom wydatków na B+R, szczególnie w sektorze prywatnym.

Szkodliwa konkurencja

Kamil Skomorowski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w Crido, zauważa, że zgodnie z wytycznymi OECD rozwiązania dotyczące Innovation box powinny być konstruowane przez przedstawicieli rządu w poszczególnych krajach w taki sposób, aby nie stanowiły szkodliwej konkurencji podatkowej. Co to oznacza w praktyce?

— Przychody związane z własnością intelektualną mogą być korzystnie opodatkowane, o ile jest ona efektem prac B+R prowadzonych przez danego podatnika. Jaki jest cel takiego wymogu? Zachęta podatkowanie powinna być stosowana do nabytych praw własności intelektualnej lub wytworzonych przez podmioty powiązane — tłumaczy Kamil Skomorowski.

Bez znaków towarowych

Zwraca ponadto uwagę na rodzaje praw, które mogą być objęte preferencyjnym opodatkowaniem. Są to m.in. patenty, wzory użytkowe i oprogramowanie. Z Innovation box są wyłączone znaki towarowe. Jak wynika z raportu, tylko we Włoszech i na Węgrzech ulga obejmuje główne prawa własności intelektualnej, czyli patenty, wzory użytkowe, oprogramowanie i wzory przemysłowe. Natomiast w Wielkiej Brytanii na preferencyjne traktowanie mogą liczyć jedynie patenty i prawa do nich zbliżone.

— Warto, aby Innovation box obejmował innowacje technologiczne. Natomiast wzornictwo przemysłowe, dizajn, znaki towarowe można z tego mechanizmu wyłączyć — uważa dr Piotr Zakrzewski z Urzędu Patentowego. Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner w Crido, nie ma wątpliwości, że zachęty podatkowe pomagają zatrzymać wyniki badań i know-how w kraju, w którym one powstają.

— Innovation box to tylko jedno z możliwych rozwiązań promujących prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych. Każdy kraj przyjmuje własną strategię wspierającą innowacyjną działalność przedsiębiorstw — konkluduje Magdalena Kosewska-Kwaśny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu