Ulgi podatkowe, baloniki, oskarżenia

Adam Sofuł
opublikowano: 05-09-2007, 00:00

Jeszcze nie wiadomo, czy będą wybory a kampania już w pełni. Przynajmniej jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Partia ma dla każdego coś miłego — ulgi podatkowe na dzieci dla rodziców, dłuższe urlopy macierzyńskie dla matek i ziołowe tabletki uspokajające dla lidera opozycji. I ten zestaw mówi mniej więcej wszystko o tym, jak będzie wyglądała ta kampania.

Przyjęty wczoraj przez rząd pakiet prorodzinny zapowiadany wiele tygodni temu. Jednak dopiero perspektywa zbliżających się wyborów sprawiła, że słowo stało się ciałem. Co wydawało się przez wiele miesięcy bardzo skomplikowane nagle stało się proste, a koszty — 28 mld zł do 2014 r. — okazały się niewielkim kłopotem. Wiele z przyjętych przez rząd rozwiązań zasługuje na uwagę, ale o merytorycznej dyskusji w trakcie sześciotygodniowej — morderczej jak się zapowiada — kampanii wyborczej można zapomnieć. Nie tylko zresztą na ten temat.

W porównaniu z obecną kampania wyborcza sprzed dwóch lat jawić się nam będzie jako niewinne igraszki. Trudno oczekiwać wzajemnych duserów: „Nasi przyjaciele z Platformy”, „Nasi partnerzy z PiS”. Nie będzie też wiele o podatkach, gospodarce, przedsiębiorcach. Rządzący wolą opowiadać, jak bardzo niesprawiedliwe są traktowani przez opozycję. Partie opozycyjne zaczną wypominać rządowi Kaczyńskiego np. brak reformy finansów publicznych czy zaniechania w budowie autostrad, nie zająkując się, czy po dojściu do władzy zajmą się ową mityczną reformą i wymarzonymi autostradami. Można by się przyłączyć do apelu PIS o merytoryczną kampanię, skoro jednak w wydaniu tej partii ma się ona sprowadzić do rozdawania środków uspokajających, to poprosimy od razu większą ilość. Nie tylko dla Donalda Tuska, ale dla wszystkich oglądających kolejne konferencje prasowe.

Adam Sofuł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu