Ulgi w RODO dla małych i średnich

opublikowano: 21-01-2018, 22:00

Ustawodawca zwolni firmy z sektora MSP z części obowiązków informacyjnych wobec osób, których dane będą przetwarzać.

Znamy już ulgi dla małych i średnich spółek, jakie resort cyfryzacji wprowadzi do projektu przyszłej ustawy o ochronie danych osobowych. Dotyczą przede wszystkim obowiązku informacyjnego, który firma musi spełnić wobec osób, od których są one pozyskiwane. Dla podmiotów z sektora MSP będzie on częściowo ograniczony. Ograniczenie to ma objąć przedsiębiorców zatrudniających do 250 osób, którzy nie przetwarzają tzw. informacji wrażliwych i nie udostępniają danych koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej innym podmiotom. O odciążeniu takich firm przy stosowaniu wymagań unijnego rozporządzenia ochrony danych (RODO), które ma być stosowane od 25 maja tego roku, informowaliśmy w „PB” w grudniu. W trakcie uzgodnień międzyresortowych ówczesne Ministerstwo Rozwoju zaproponowało dość szeroki zakres zwolnień przedsiębiorców z sektora MSP z nowych wymagań, aby ograniczyć im nadmierne obciążenie nowymi obowiązkami. W Ministerstwie Cyfryzacji (MC) przystano na część propozycji. Wśród nich znalazło się wyłączenie z przepisu art. 13 RODO, nakładającego obowiązek przekazania osobom, od których dane są zbierane, wielu informacji związanych z ich przetwarzaniem. Projektodawca jednak nie pójdzie tak daleko. Podmioty objęteulgą będą musiały przekazywać informacje określone w ust. 1 wspomnianego przepisu.

— Po ustaleniach z obecnym Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowaliśmy się ograniczyć wyłączenia ze stosowania art. 13 RODO tylko do zwolnienia z wymagań jego ust. 2. To oznacza, że każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości zatrudnienia i rodzaju gromadzonych danych, będzie zobowiązany przede wszystkim do poinformowania osób, od których je pozyskuje, o tym, kto będzie ich administratorem i jak można się z nim kontaktować oraz jaka jest podstawa prawna i cel przetwarzania — mówi dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi MC. Zgodnie z ustaleniami obu resortów, firmy MSP spełniające wspomniane warunki zostaną zwolnione np. z informowania o okresie przechowywania danych czy tego, że klient ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego. Ustawodawca zdejmie z nich obowiązek dostarczania kopii danych na wniosek osoby, której one dotyczą.

— Obecnie prawo tego nie wymaga, a zakładamy, że w przypadku takich nagminnych żądań mogą one przedsiębiorcę nadmienie obciążać finansowo i utrudniać funkcjonowanie. Uznaliśmy, że ze względu na interes gospodarczy tym obowiązkiem nie obarczymy małych i średnich firm — wyjaśnia dr Maciej Kawecki. Zapowiada też, że w razie naruszenia ochrony czyichś danych (np. ich wycieku) podmioty takie muszą o tym powiadomić organ nadzoru — ale nie w przypadku osób, których dane przetwarzają. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane