Umicore dostanie prawie 90 mln zł

opublikowano: 24-04-2019, 22:00

Belgijska firma, która zbuduje w Nysie zakład katod do akumulatorów do e-aut, już w tym roku dostanie pierwszą transzę rządowej pomocy.

O tym, że Umicore dostanie grant na inwestycję w Nysie, wiadomo od kilku miesięcy. Nic dziwnego: zbuduje zakład za grubo ponad 1 mld zł, działający w branży elektromobilności, na którą stawia rząd. W marcu firma podpisała umowę o dotacji, a w niej pojawiło się więcej szczegółów.

Plan gry

W latach 2019-23 Umicore otrzyma łącznie 86,3 mln zł grantu w pięciu transzach: 22 mln zł w tym roku, 6,5 mln zł w przyszłym, 23 mln zł w 2021, 21,9 mln zł w 2022 i 12 mln zł w 2023 r. Do 31 grudnia 2023 r. firma zobowiązała się utworzyć co najmniej 405 miejsc pracy, w tym 125 dla osób z wyższym wykształceniem, i utrzymać te etaty przez co najmniej pięć lat. W zakład katod do baterii do aut elektrycznych w Radzikowicach w gminie Nysa zainwestuje w ciągu pięciu lat 1381,25 mln zł. Gdyby się okazało, że stworzy mniej etatów albo wyda na fabrykę mniej, niż zadeklarowała, grant zostanie obniżony, a nawet będzie podlegał zwrotowi z odsetkami, jeśli powstanie mniej niż 365 etatów lub inwestycja wyniesie poniżej 1174,06 mln zł.

Chcieli więcej

Projekt Umicore’u zdobył 40 punktów na 45 możliwych, w tym maksimum za koszt inwestycjina jednego pracownika i lokalizację. Docenione zostały także m.in. wysokie koszty projektu, priorytetowa elektromobilność czy planowana współpraca z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Mimo to międzyresortowy zespół ds. inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej nie przyznał maksymalnej dotacji — we wrześniu 2018 r. firma wnioskowała o grant wysokości 113,5 mln zł. O planach Umicore’u zbudowania w Polsce drugiej fabryki (pierwsza od 2016 r. produkuje w Nowej Rudzie katalizatory) „PB” poinformował rok temu.

Firma dostała zezwolenie na inwestycję w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w sierpniu 2018 r. W lutym tego roku spółka kupiła 72 ha. Obecnie przygotowuje grunty pod inwestycję i dokumentację potrzebną do otrzymania pozwolenia na budowę oraz prowadzi rekrutację na kluczowe stanowiska menedżerskie.

Coś dla dużych

Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej funkcjonuje w Polsce od 2007 r. Obecnie wykorzystywany jest budżet na lata 2011-23, a w ubiegłym roku rząd zwiększył jego finansowanie o 480 mln zł. Rekordowy grant wysokości 242,6 mln zł został w 2018 r. przyznany firmie LG Chem, która rozbudowuje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych.

Najwyższe dofinansowanie w sektorze usług biznesowych dostał w 2017 r. JP Morgan — 20,2 mln zł.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane