Umocnienie jena źle wróży rynkom

W lutym japoński jen był najsilniejszą wśród ważniejszych walut, a to zła wróżba dla koniunktury na globalnych rynkach.

W zakończonym miesiącu indeks jena, mierzący siłę japońskiej waluty względem dziewięciu głównych walut gospodarek rozwiniętych, skoczył o 4,8 proc. Indeks znalazł się najwyżej od czerwca, a to zła wróżba dla koniunktury na globalnych rynkach — ostrzega agencja Bloomberg. Jen jest uważany przez inwestorów za bezpieczne schronienie, bo Japonia to tradycyjnie kraj będący źródłem finansowania.

W przypadku obaw o zawirowania w globalnej gospodarce kapitał płynie z powrotem do Japonii, wzmacniając walutę Kraju Kwitnącej Wiśni. W lutym jen dał najwyższą stopę zwrotu spośród 32 ważniejszych walut monitorowanych przez Bloomberga, był też jedną z najlepszych inwestycji na wszystkich rynkach. Wprawdzie indeksy głównych giełd i surowce odrobiły sporą część strat z tąpnięcia z początku lutego, a oczekiwana przez inwestorów zmienność na giełdzie nowojorskiej spadła, jednak właśnie umocnienie jena (przy jednoczesnym utrzymaniu przyczyn pogorszenia nastrojów — wzrostu rynkowego kosztu pieniądza w USA) — może być oznaką, że korekta nieprędko odejdzie w niepamięć.

Spośród aktywów uważanych za bezpieczne schronienie większość radziła sobie w lutym wyraźnie gorzej od jena. Obligacje amerykańskiego skarbu przeceniono o 1,0 proc., złoto straciło 2,0 proc., a frank osłabił się wobec dolara o 1,4 proc. © Ⓟ

4,8 proc. O tyle w lutym umocnił się jen wobec złotego. Poprzedzające 16 z 18 miesięcy kończył osłabieniem. Złoty jest walutą, która zwykle traci na wzroście awersji do ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu