Umocnienie złotego wyhamowało

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 27-06-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Widoczne na początku tygodnia umocnienie złotego wczoraj wyraźnie wyhamowało. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,1550, a USD/PLN do 3,06 zł. Sile polskiej waluty z pewnością nie pomogły dane o sprzedaży detalicznej. W maju wzrosła ona zaledwie 3,8 proc. w ujęciu rocznym. Skalę zaskoczenia dobrze obrazuje fakt, że wśród 23 instytucji finansowych ankietowanych przez agencję Bloomberg żadna nie prognozowała tak niskiego odczytu. Co więcej, najniższa prognoza znajdowała się na poziomie 4,6 proc.

Tym samym to kolejne dane za maj — po inflacji CPI oraz produkcji przemysłowej, które wypadły wyraźnie poniżej oczekiwań, wskazując tym samym na lekką zadyszkę polskiej gospodarki. Uważamy jednak, że jest to jedynie krótkoterminowe spowolnienie i w kolejnych miesiącach koniunktura znów przyspieszy. Świadczy o tym chociażby postępująca poprawa na rynku pracy — spadek stopy bezrobocia i wzrost realnych wynagrodzeń.

Uważamy, że relatywnie silne fundamenty polskiej gospodarki oraz wysokie realne stopy procentowe w kolejnych miesiącach przekładać będą się na stopniowe umocnienie polskiej waluty. W najbliższych dniach natomiast zakładamy stabilizację notowań w okolicach bieżących poziomów. Sądzimy, że wotum zaufania dla rządu znacznie obniżyło ryzyko polityczne oraz niepewność związaną z aferą podsłuchową, dlatego też nie widzimy powodów do dalszego osłabienia rodzimej waluty oraz wyprzedaży polskich obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Umocnienie złotego wyhamowało