Umowa na Baltic Pipe w listopadzie

Magda Graniszewska
opublikowano: 18-07-2018, 22:00

Umowa na polsko-duński gazociąg zostanie podpisana w listopadzie, a strony rozmawiają już z dostawcami materiałów — deklaruje Piotr Naimski.

O budowie Baltic Pipe, flagowej inwestycji obecnego rządu, mówił w środę w sejmie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

— W grudniu wszystkie formalności zostaną dopięte. Około listopada podpisana zostanie umowa na budowę, a we wrześniu decyzję o inwestycji podejmie rząd duński — podał Piotr Naimski.

Baltic Pipe to gazociąg, który ma połączyć Polskę z Danią.

Idea zakłada, że Dania połączy się jednocześnie z systemem gazociągów w Norwegii, co umożliwi nam importowanie surowca z Północy. Nowe źródło dostaw ma umożliwić Polsce uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji.

— Dialog z dostawcami materiałów już się toczy. Liczba statków, które kładą rury na dnie morskim, jest ograniczona i wiemy już, kiedy będą mogły być użyte na Bałtyku. Prowadzimy też rozmowy z Komisją Europejską na temat dofinansowania projektu — mówił Piotr Naimski.

Za budowę Baltic Pipe odpowiadają duński Energinet i polski Gaz-System. Strony wydadzą na inwestycję po 874 mln euro. Ma być gotowa pod koniec 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Gaz