Umowę z bankiem podpiszesz cyfrowym długopisem

opublikowano: 26-09-2017, 22:00

Do wybranych oddziałów PKO BP trafił IC Pen. Urządzenie digitalizuje odręczne zapisy, a dane automatycznie archiwizuje.

Zamiast skanować podpisane przez klientów formularze, a potem składować sterty papierowych dokumentów, można wypełnić je i podpisać cyfrowym długopisem — IC Penem — i jednocześnie utworzyć ich cyfrowy egzemplarz. Tak właśnie działa urządzenie i system opracowany przez młodą spółkę IC Solutions. Na jego przetestowanie zdecydował się PKO Bank Polski. Współpraca ze start-upem została podjęta za sprawą programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland prowadzonego w ramach ScaleUp, w realizację którego zaangażował się również bank. Program ma otwierać przed młodymi przedsiębiorcami drzwi do dużych, krajowych firm i umożliwić im przetestowanie innowacyjnych konceptów w realnych warunkach.

• PKO Bank Polski, we współpracy ze startupem IC Solutions, testuje długopis cyfrowy w wybranych oddziałach.
ARC

Pilotaż zostanie przeprowadzony w czterech oddziałach banku — w Grójcu, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Przez najbliższe pół roku ich klienci z pomocą IC Pena będą podpisywać formularze potwierdzenia złożenia lokaty, FATCA, CRS i dokumenty udzielenia lub odwołania pełnomocnictwa. Rozwiązanie ma skrócić czas obsługi, zmniejszyć zużycie papieru i ucyfryzować archiwizację dokumentów. 

— Rozwiązanie w trakcie pilotażu zostanie sprawdzone od strony technologicznej. Istotne będzie również to, jak system ocenią klienci i — co najważniejsze — czy jego wdrożenie będzie zasadne  z punktu widzenia ekonomicznego. Testujemy zupełnie nowe w bankowości rozwiązanie, co zawsze bywa ryzykowne. Później podejmiemy decyzję, czy IC Pen zostanie wdrożony w banku — zaznacza Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO BP.

Z inteligentnego długopisu polskiej firmy korzystają już obserwatorzy w ramach misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

— IC Pen został wdrożony również przez Instytut Morski w Gdańsku. Cyfrowe długopisy znajdują się na pokładach pływających po świecie statków, z których dostarczane są dane obserwacyjne. Informacje z wypełnianych na statkach formularzy są automatycznie przesyłane do Polski — mówi Rafał Witkowski, prezes IC Solutions.

Szymon Wałach zaznacza, że poza współpracą ze start-upowym akceleratorem MIT bank jest również partnerem MassChallenge — międzynarodowego programu dla firm będących już na nieco wyższym poziomie rozwoju. Do Polski chce przyciągnąć twórców technologicznych projektów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane