UNCTAD: firmy mniej inwestują

opublikowano: 24-10-2012, 00:00

668 mld USD wyniosły bezpośrednie inwestycje (BIZ) na świecie w pierwszym półroczu — podała Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

To o 61 mld USD, czyli 8 proc. mniej niż od stycznia do czerwca 2011 r. O ile spadki w Unii Europejskiej były umiarkowane, to Polska zanotowała w pierwszym półroczu wręcz odpływ zagranicznego kapitału. „Na minusie” jest tylko garstka krajów, a gorszy wynik niż Polska mają tylko Włochy i Japonia.

To jednak dane wstępne. Narodowy Bank Polski, z którego danych UNCTAD korzysta, ciągle uaktualnia statystyki. Według najświeższych, odpływ kapitału w pierwszym półroczu był, ale niższy i wyniósł 637 mln USD. W lipcu i sierpniu natomiast napłynęło 1,6 mld USD. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) zakończyła w tym roku 40 projektów wartości 1 mld EUR, dzięki którym powstanie 7,1 tys. etatów. To niemal tyle samo, ile w ubiegłym roku. Projektów w toku — o które PAIIZ walczy — jest jednak zdecydowanie mniej: 134 inwestycje warte 4,8 mld EUR dające 24,9 tys. etatów wobec 161 projektów za 6,8 mld EUR gwarantujących 47,8 tys. miejsc pracy. To potwierdza spostrzeżenia ekspertów UNCTAD, którzy twierdzą, że międzynarodowe koncerny czekają na rozwój wypadków.

Od inwestycji odstrasza je zbyt powolne odbicie światowej gospodarki, nikły popyt i obawy o zmiany przepisów. Po pierwszym półroczu są znacznie mniej optymistyczni niż latem. Wówczas przewidywali, że tegoroczne BIZ osiągną 1,6 mld USD. Teraz spodziewają się, że będzie to nieco mniej. Główna przyczyna spadków to zmniejszenie napływu BIZ do USA (o 37 mld USD) i krajów BRIC — Brazylii, Rosji, Indii i Chin (łącznie o 23 mld USD). Mimo to Chiny i USA były w pierwszym półroczu pierwszym i drugim pod względem wielkości na świecie odbiorcą inwestycji. Wartość projektów typu greenfield, czyli budowy fabryk od podstaw, obniżyła się na świecie o 40 proc., a transakcje fuzji i przejęć miały wartość aż o 60 proc. mniejszą niż w pierwszym półroczu 2011 r. Statystyki ratują reinwestycje, które międzynarodowe koncerny finansują z zysków swoich zagranicznych oddziałów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UNCTAD: firmy mniej inwestują