Uni Centrum i Inkasso biją w Mostostal Zabrze

Maria Trepińska
opublikowano: 03-03-2003, 00:00

Złe wiadomości z Mostostalu Zabrze. Firma nie dotrzymała terminu oddania do użytku biurowca Uni Centrum. Na dodatek dopiero w przyszłym tygodniu sąd zdecyduje, czy odrzuci wniosek firmy Inkasso-Reform o ogłoszenie upadłości spółki.

Giełdowy Mostostal Zabrze (MZ), działający w branży budowlanej, kilkakrotnie zmieniał datę oddania do użytku biurowca Uni Centrum w Katowicach. Spółce brakuje środków na dokończenie inwestycji, która pochłonęła ponad 220 mln zł. 28 lutego minął kolejny termin.

Jerzy Suchnicki, prezes Mostostalu Zabrze, zapewnia, że prowadzi rozmowy z bankiem dotyczące wznowienia finansowania inwestycji.

— Po uzgodnieniu szczegółów z bankiem przekażemy komunikat na GPW — mówi Jerzy Suchnicki, prezes Mostostalu Zabrze.

Dokończenie ciągnącej się kilka lat budowy biurowca to kluczowa kwestia dla przyszłości MZ. W styczniu 2003 r. spółka zależna MZ Business Center 2000 zawarła umowę pożyczki 20 mln zł na kontynuację inwestycji z Kredyt Bankiem, ale nie została ona dotychczas uruchomiona. KB domaga się dodatkowych zabezpieczeń. Część firm, które podpisały umowy najmu, już liczą straty, a część z nich się wycofuje.

— Wycofaliśmy się, ponieważ kilkakrotnie zmieniano terminy. Po rozmowach otrzymaliśmy odszkodowanie z tego tytułu — ujawnia znany śląski biznesmen Michał Goli, który zamierzał wynajmować i zarządzać parkingami podziemnymi.

Dodatkowo spółkę nęka jeden z wierzycieli. Piątkowa rozprawa w Sądzie Rejonowym w Gliwicach w sprawie upadłości z powództwa firmy handlującej długami Inkasso- -Reform trwała zaledwie dwadzieścia minut. Saturnin Ociessa, przewodniczący składu sędziowskiego, poinformował, że 27 lutego Mostostal Zabrze dostarczył komplet dokumentów dotyczących sytuacji finansowej giełdowej spółki oraz spornej wierzytelności, która była powodem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez Inkasso-Reform. Sąd — po zapoznaniu się z nimi — ma w tym tygodniu, na niejawnym posiedzeniu, zdecydować, czy odrzuci wniosek, czy też ogłosi upadłość giełdowej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Uni Centrum i Inkasso biją w Mostostal Zabrze