Unia będzie naciskać, dopóki nie staniemy się zieloni

GAS
16-09-2008, 00:00

W 2020 r. udział "zielonej" energii w bilansie energetycznym UE ma wynieść 20 proc. Polskie możliwości są obecnie określane na około 9 proc.

W 2020 r. udział "zielonej" energii w bilansie energetycznym UE ma wynieść 20 proc. Polskie możliwości są obecnie określane na około 9 proc.

W polityce unijnej energetyka zajmuje jedno z kluczowych miejsc. Skupia się na trzech głównych celach: zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zróżnicowanie źródeł. Od 1990 r. ilość energii (ciepła i energii elektrycznej) wytworzonej z baterii słonecznych wzrosła dwukrotnie, a wiatrowej — czterokrotnie. Polska zobowiązała się, że do 2020 r. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu wyniesie u nas 15 proc., a do 2030 r. — 20 proc.

W Szwecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Belgii jest obowiązek zakupu lub produkcji energii odnawialnej. We Włoszech obowiązek produkcji takiej energii mają producenci i importerzy energii elektrycznej. W Wielkiej Brytanii dotyczy to zakładów dystrybucyjnych i spółek obrotu energią elektryczną. Natomiast w Szwecji ten ciężar spoczywa na odbiorcach końcowych.

Kilka krajów wprowadziło także ulgi podatkowe. W Holandii, Finlandii i w Wielkiej Brytanii energia elektryczna ze źródeł odnawialnych jest częściowo zwolniona z podatku nałożonego na energię z paliw kopalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Unia będzie naciskać, dopóki nie staniemy się zieloni