Unia ogranicza podróżnych

Renata Mateńka
opublikowano: 01-07-2004, 00:00

Zniesienie granic pomiędzy Polską a innymi krajami UE nie oznacza dla podróżnych całkowitej swobody w przewozie towarów.

Pierwszego maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, co w praktyce oznacza, że zniesione zostały cła w obrocie z innymi krajami członkowskim wspólnoty europejskiej. Od tego momentu Polskę zaczęły obowiązywać przepisy wynikające ze wspólnotowego prawa celnego.

Regulują one również przewóz towarów dokonywany przez podróżnych.

Bagaż

Podróżny przybywający z kraju trzeciego (spoza UE) do Polski może skorzystać ze zwolnienia z należności celnych w odniesieniu do towarów znajdujących się w jego bagażu osobistym. Warunkiem jest, aby nie miały one charakteru handlowego.

W myśl przepisów, bagaż osobisty to taki, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym przy wjeździe do wspólnoty, oraz każdy bagaż przedstawiony tym samym organom w późniejszym terminie. Musi być jednak możliwe przedłożenie dowodu na to, że przy wyjeździe podróżnego bagaż został zarejestrowany jako bagaż towarzyszący przez firmę dokonującą przewozu do wspólnoty z państwa trzeciego, z którego podróżny przyjechał.

W ramach opisywanego zwolnienia przewidziane zostały limity ilościowe przypadające na podróżnego, który ukończył 17 lat:

1 wyroby tytoniowe:

- 200 papierosów, lub

- 100 cygaretek, lub

- 50 cygar, lub

- 250 gramów tytoniu do palenia, lub

- proporcjonalna ilość różnych wyrobów w zestawie.

2 spirytus i napoje alkoholowe:

- napoje powstałe w wyniku destylacji i napoje spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc. — 1 litr, albo

- napoje powstałe w wyniku destylacji i napoje spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, ratafia, sake lub podobne napoje o rzeczywistej mocy objętościowej alkoholu nieprzewyższającej 22 proc., wina musujące, wina likierowe — 2 litry, lub

- proporcjonalna ilość tych różnych wyrobów w zestawie,

- wina — 2 litry.

3 perfumy: 50 gramów, wody toaletowe: 0,25 litra

4 produkty lecznicze — w ilości przeznaczonej na potrzeby osobiste podróżnego.

Dodatkowo podróżny może przywieźć rzeczy łącznej wartości nie przekraczającej 175 EUR, a jeśli nie ukończył 15 lat — 90 EUR.

W granicach UE

Zniesienie granic między krajami członkowskim UE nie oznacza, że w obrocie między nimi powstała całkowita swoboda przywozu towarów akcyzowych, takich jak alkohol, papierosy i perfumy. O ile towary te, przewożone w ramach UE, nie podlegają cłu, to należy jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia wynikające z przepisów akcyzowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 19 kwietnia 2004 r. w sprawie ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa UE, przywożonych przez osoby fizyczne (DzU nr 74, poz. 675), przywóz takich wyrobów wskazuje na ich przeznaczenie do celów handlowych, jeżeli są one w ilościach przekraczających określone normy:

1 wyroby tytoniowe:

- papierosy — 800 sztuk,

- cygaretki — 400 sztuk,

- cygara — 200 sztuk,

- tytoń do palenia — 1 kg;

2 napoje alkoholowe:

- alkohol etylowy — 10 l,

- wino i napoje fermentowane — 90 l (w tym musujące — 60 l),

- piwo — 110 l,

- produkty pośrednie — 20 l.

Renata Mateńka PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Mateńka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Unia ogranicza podróżnych