Unia stawia warunki finansowania wodociągów

KE rozpoczęła konsultacje wymagań dotyczących budowy wodociągów i kanalizacji. Zdobycie finansowania na te inwestycje zależy od ich spełnienia.

Inwestycje w oczyszczanie ścieków i kanalizację już pochłonęły w Polsce około 70 mld zł. Niemałe były także wydatki na rozbudowę sieci wodociągów. Samorządy wciąż jednak zgłaszają nowe zadania wodno-kanalizacyjne (wod-kan) do realizacji. Ich wykonanie będzie jednak uzależnione od spełnienia nowych unijnych wymogów.

Energia i cyfryzacja

Komisja Europejska (KE) do 18 grudnia 2020 r. prowadzi konsultacje przepisów określających wymagania, jakie musi spełnić infrastruktura wodno-kanalizacyjna, by inwestycje z nią zostały uznane za zrównoważone.

- W przypadku projektów kanalizacyjnych duży nacisk jest położony nie tylko na parametry odbioru i oczyszczania ścieków, ale także na efektywność energetyczną instalacji. W projektach wodociągowych większą wagę przywiązano do parametrów ograniczających utratę wody w sieci przesyłowej – wylicza Klara Ramm, ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Konieczność spełnienia kryteriów określonych w projektowanych przepisach ma zachęcić przedsiębiorców do inwestowania we własne źródła zasilania w oczyszczalniach ścieków oraz w digitalizację zarządzania wodociągami. Celem jest zarówno oszczędność wody jak i cyfrowe zabezpieczenie przed biologicznymi zakażeniami itp. Klara Ramm podkreśla jednak, że nazbyt wyśrubowane kryteria mogą utrudnić realizację przyszłych inwestycji. Równocześnie zaznacza, że od ich spełnienia zależeć może przyznanie polskim firmom w przyszłej perspektywie funduszy na inwestycje wodno-ściekowe.

Kary i inwestycje
Kary i inwestycje
Na 5 mld EUR, czyli ponad 22 mld zł są szacowane kary grożące Polsce za niespełnienie norm dyrektywy ściekowej oraz zobowiązań z Traktatu Akcesyjnego. Ryzyko sankcji nieco może złagodzić realizacja inwestycji w kolejnych latach, ale zdobycie na nie pieniędzy będzie zależne od spełnienia nowych, unijnych kryteriów.
Daniel Dmitriew / Forum

Warunki dla kredytów

Wprawdzie z sygnałów płynących z Brukseli wynika, że krajowe podmioty nie mogą już liczyć na tak duże dotacje, jakie otrzymywały w poprzednich rozdaniach, jednak polskie firmy mają nadzieję, że strumień pieniędzy nadal będzie płynąć. Paweł Hryciów, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu zakłada, że zamiast dotychczas przyznawanych dotacji, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą otrzymywać niskooprocentowane lub nieoprocentowane pożyczki, których część może nawet zostać umorzona. Klara Ramm podkreśla jednak, że zarówno otrzymanie unijnych pożyczek, jak i kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, także będzie uwarunkowane spełnieniem kryteriów określonych w konsultowanym projekcie.

Warto przypomnieć, że – mimo wykonania wielu inwestycji - potrzeby polskich przedsiębiorstw nadal są duże. W projekcie VI aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych zgłosiły do realizacji do 2027 r. zadania warte prawie 25 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane