Unijne miliardy zasilą infrastrukturę

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komisja Europejska zapowiedziała wspólne unijne zakupy gazu, LNG i wodoru oraz przeznaczenie 300 mld EUR na budowę infrastruktury i zielonych źródeł energii.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie nowe cele zakłada plan Komisji Europejskiej
  • co Unia będzie kupować wspólnie
  • jak komentują to eksperci

Jeszcze w 2021 r. udział gazu z Rosji w całkowitym unijnym zużyciu tego surowca wynosił prawie 40 proc., a w kwietniu tego roku już tylko 26 proc. Decyzje w sprawie odcięcia rosyjskiego węgla już zapadły.

- Musimy przyśpieszyć uniezależnianie Unii od paliw kopalnych z Rosji – podkreślała jednak w środę Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

27 państw gra razem
27 państw gra razem
Plan „REpower EU” Komisji Europejskiej, prowadzonej przez Ursulę von der Leyen, który ma poparcie polityczne państw członkowskich, przewiduje przyśpieszenie odchodzenia od paliw kopalnych.
fot. Bloomberg

Więcej OZE

Mówiła o „wojnie Putina”, która zakłóca światowy rynek energii i pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importu paliw kopalnych. Dlatego przedstawiła plan „REpower EU”. Zakłada po pierwsze – nacisk na oszczędzanie energii, po drugie – pozyskiwanie nowych dostawców paliw i po trzecie – przyśpieszenie transformacji i inwestycji w źródła odnawialne. W ramach planu Komisja zwiększyła cel efektywności energetycznej UE na 2030 r. z 9 proc. do 13 proc., a cel dla energii odnawialnej - z 40 proc. do 45 proc.

Konkurencja niemile widziana

Do pozyskiwania nowych dostawców paliw UE podejdzie wspólnie, by nie konkurować ze sobą.

- 27 państw uzgodniło utworzenie platformy wspólnych zakupu gazu, LNG i wodoru – ogłosiła Ursula von der Leyen.

To wymaga jednak inwestycji. Szefowa KE zapowiedziała przeznaczenie 300 mld EUR, w formie grantów i pożyczek, na brakujące połączenia gazowe, infrastrukturę LNG, a także na infrastrukturę naftową, by Europa mogła wstrzymać transport rosyjskiej ropy. Pieniądze popłyną też w kierunku branży odnawialnej, dla której Komisja szykuje ułatwienia w pozyskiwaniu pozwoleń inwestycyjnych.

Zima to wyzwanie

- KE daje wyraźny sygnał, że odpowiedzią na rosyjską agresję jest nie powrót do węgla i gazu, a przyspieszenie transformacji energetycznej i odejście od paliw kopalnych. Przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej, produkcja zielonego wodoru i biometanu i ułatwienie procedur administracyjnych pozwolą na zapewnienie Europie bezpieczeństwa – komentuje Paweł Czyżak z Ember.

Zdaniem Michała Smolenia z Fundacji Instrat KE słusznie zwraca uwagę na dostęp do kluczowych surowców wykorzystywanych w zielonych technologiach i bariery administracyjne opóźniające wdrożenie OZE.

- W Polsce musimy w końcu odblokować rozwój energetyki wiatrowej na lądzie poprzez odejście od restrykcyjnej zasady 10h – przypomina Michał Smoleń.

Joanna Maćkowiak–Pandera z Forum Energii zauważa zaś, że w planie Komisji mało jest konkretów.

- Wszyscy się zgadzamy, że oszczędzanie energii jest ważne, ale nie mamy sprawdzonych narzędzi, a czasu na ich przygotowanie jest mało. Zapewnienie komfortu energetycznego kolejnej zimy będzie kluczowym wyzwaniem dla wielu państw UE, w tym Polski – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane