Unijni eksperci wskazują, co poprawić

Instrument MSP to nie loteria — podkreślają specjaliści Komisji Europejskiej i radzą firmom, co zrobić, aby mieć większe szanse w walce o dotacje.

SME Instrument — czyli nowe narzędzie wsparcia dla mikro-, małych i średnich firm, uruchomione w ramach programu Horyzont 2020 — od początku było dla wnioskodawców wielką niewiadomą. Także organizatorzy konkursu z Komisji Europejskiej (KE) nie wiedzieli, jak przedsiębiorcy podejdą do nowego instrumentu i jakich projektów mogą spodziewać się w pierwszym naborze.

Teraz, po ocenie wniosków w konkursie, wiadomo dużo więcej. W odpowiedzi na pierwsze dotacyjne zaproszenie wpłynęło 2666 wniosków. Ostatecznie granty zostały przyznane zaledwie 155 przedsiębiorcom z 21 krajów. Każda z firm otrzyma po 50 tys. EUR na sfinansowanie studiów wykonalności, dzięki którym będą mogły rozwijać swoje strategie w obszarze innowacji.

Główny wniosek ekspertów z KE po ocenie wniosków: wiele projektów było zdecydowanie zbyt słabych, aby rywalizować o dotacje. Dlatego specjaliści pokusili się o zestaw wskazówek, które ich zdaniem mogą być przydatne dla przyszłych wnioskodawców i ułatwią walkę o granty. Pierwsza wskazówka — przedsiębiorcy w proponowanych projektach zbyt mało koncentrują się na możliwościach biznesowych. Po drugie, mało przekonująco opisują swoją firmę i przedsięwzięcie. Powinni lepiej objaśniać, dlaczego i w jaki sposób ich przedsiębiorstwo zyska na projekcie.

Trzecia sprawa — w wielu wnioskach nie ma wystarczających informacji na temat konkurencyjnych rozwiązań. Kolejnym grzechem przedsiębiorców jest proponowanie inicjatyw o zbyt niskim poziomie innowacyjności. Mało tego, niektórzy wnioskodawcy planują opracować produkt, który już istnieje na rynku. To efekt nieznajomości aktualnych rozwiązań z danej branży. Częstym błędem jest proponowanie tylko pomysłu — bez zgłębienia koncepcji, nie mówiąc już o etapach dojścia do komercjalizacji.

Eksperci KE wysnuli wniosek, że większość przedsiębiorców składających projekty tylko próbuje szczęścia, tymczasem — co podkreślają — „Instrument MSP to nie loteria”. Dlatego polecają poważne podejście do sprawy i zaangażowanie się już na etapie opisywania projektu. Stosując się do powyższych wskazówek, wnioskodawcy będą mieli większe szanse w walce o granty — podkreślają specjaliści KE.

Wnioski o dotacje w ramach Instrumentu MSP można składać przez cały rok. Najbliższy termin ich oceny to 24 września dla etapu pierwszego i 9 października dla etapu drugiego. Pierwsza faza Instrumentu MSP, w której firmy dostają dofinansowaniena studia wykonalności, może trwać do pół roku. Po niej następuje etap projektów demonstracyjnych realizowany w ciągu maksymalnie dwóch lat.

W tej fazie UE może przeznaczyć na wsparcie firmy od 0,5 mln do 2,5 mln EUR, zapewni też szkolenia biznesowe. Trzecim i ostatnim etapem jest komercjalizacja, której efektem ma być powstanie produktu rynkowego. Na tym poziomie Unia nie zapewnia finansowania, ale wspiera szkoleniami i mentoringiem. W tym roku finansowanie w ramach pierwszych dwóch faz powinno otrzymać ok. 645 projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Unijni eksperci wskazują, co poprawić