Unikalny system komunikacji liczników

opublikowano: 13-09-2018, 22:00

Tauron zbudował we Wrocławiu system inteligentnego opomiarowania AMI.

W systemie Taurona zostaną wykorzystane liczniki od trzech producentów w standardzie OSGP (Otwarty Protokół Smart Grid) z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa komunikacji PLC. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie.

Interoperacyjne liczniki współpracują i komunikują się ze sobą w sieci elektroenergetycznej.
Zobacz więcej

TECHNOLOGIA:

Interoperacyjne liczniki współpracują i komunikują się ze sobą w sieci elektroenergetycznej. Fot. ARC

Dotychczas w aglomeracji wrocławskiej spółka zainstalowała około 368 tys. liczników w projekcie AMIPlus Smart City Wrocław. To urządzenia od dwóch różnych producentów. Liczniki te są w pełni interoperacyjne, co oznacza, że współdziałają i komunikują się ze sobą w sieci elektroenergetycznej.

— Interoperacyjność pozwala urządzeniom różnych producentów pracować w sieci i wzajemnie się komunikować. To rzadka cecha, ale bardzo pożądana, ponieważ pozwala zwiększyć konkurencyjność postępowań przetargowych. Zapewnia także większe bezpieczeństwo inwestycji ze względu na to, że nie jesteśmy związani tylko z jednym dostawcą urządzeń — mówi Mariusz Jurczyk, dyrektor ds. inteligentnego opomiarowania w spółce Tauron Dystrybucja Pomiary.

W tym roku firma zdecydowała się instalować liczniki trzeciego producenta Mitsubishi Electric, który debiutuje na rynku krajowym i europejskim. To licznik trójfazowy. Wcześniej został zbadany pod kątem interoperacyjności i zgodności ze specyfikacją AMI. Procedura przygotowania licznika do zgodności ze standardem OSGP jest zbliżona do świata smartfonów i platform, na których pracują telefony.

— Nasze rozwiązanie to bardziej platforma iOS oraz zasady panujące w sklepie AppStore Apple. Żeby spełnić standard, trzeba przejść procedury testowe — takie same dla wszystkich chętnych. Dzięki temu otrzymujemy licznik, który jest zgodny z systemem i można od razu włączyć go do pracy, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa — tłumaczy Mariusz Jurczyk.

Obecnie liczniki nowego producenta są instalowane w sieci Tauron Dystrybucja głównie dla dopiero przyłączanych klientów. Wrocław dynamicznie się rozwija i rozbudowuje. Powoduje to zapotrzebowanie na liczniki AMI, głównie w układzie trójfazowym.

W 2017 r. Tauron Dystrybucja, jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce, udostępnił nową funkcjonalność, która pozwala na zdalną aktywację bezprzewodowego interfejsu komunikacyjnego w inteligentnym liczniku energii. Dzięki temu klienci spółki mogą obserwować w czasierzeczywistym zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu lub biurze. Pozwala na to nowa usługa o nazwie Han Tauron AMIPlus.

Od 2015 r. w aglomeracji wrocławskiej Tauron Dystrybucja realizuje projekt AMIplus Smart City Wrocław związany z instalacją inteligentnego opomiarowania. To system umożliwiający automatyczne przetwarzanie, transmisję i zarządzanie danymi pomiarowymi. Umożliwia dwukierunkową komunikację między licznikami energii elektrycznej i operatorem systemu dystrybucyjnego, dając jednocześnie dostęp klientowi do bieżącej informacji na temat zużycia energii elektrycznej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu