Unimot bierze kąski z Onico

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 19-08-2019, 17:12

Konkurent walczącego o przeżycie Onico przejął już jego zapasy oleju, a także ekipę handlującą produktami asfaltowymi. I jeszcze się poprzygląda.

Zaczęło się od zastawu bankowego. 14 sierpnia ING Bank Śląski przejął olej napędowy należący do balansującego na krawędzi upadłości Onico, handlującego dotychczas paliwami. Wedle komunikatu wartość zastawu sięgnęła 89 mln zł. Już dwa dni później zastaw zmienił właściciela. Kupił go Unimot, w wielu obszarach konkurujący z Onico. Wartości transakcji nie ujawniono.

Wziął ludzi, nie firmę:
Wziął ludzi, nie firmę:
Unimot, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest Adam Sikorski, przygląda się Onico od początku problemów tej firmy. Cenił jej specjalistów, więc ich zatrudnił.

Następnym krokiem Unimotu okazało się zatrudnienie odchodzącego z Onico całego zespołu specjalistów zajmujących się importem i dystrybucją produktów asfaltowych. W mknącej od początku lipca po równi pochyłej firmie wytrzymali półtora miesiąca. Teraz będą tworzyć nową markę, Avia Bitumen, należącą do Unimotu.

Zapytaliśmy Unimot o ewentualne kolejne kroki.

- Przyglądamy się Onico. Nie robimy nic na siłę – mówi Adam Sikorski, prezes i właściciel Unimotu.

Czekając na sąd

Szerszej publiczności Onico jest znane dzięki osiągnięciom w sporcie — sponsoruje Onico Warszawa, męską drużynę siatkarską, która jest aktualnym wicemistrzem Polski. Na początku lipca o firmie zrobiło się jednak głośno z powodów biznesowych. Po zaskakująco słabych wynikach i zastrzeżeniach audytora kilka banków wstrzymało finansowanie spółki, co skłoniło obligatariuszy do zażądania wykupienia wartych kilkanaście milionów złotych obligacji. W zarządzie i radzie nadzorczej ruszyła prawdziwa karuzela kadrowa, a drzwi za odchodzącymi menedżerami ledwo się zamykały. Wreszcie z początkiem sierpnia zarząd złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, ale warunkowy, prosząc sąd jednocześnie o uznanie wniosków dwóch wierzycieli o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Decyzji sądu w sprawie upadłości można się spodziewać w każdej chwili. Nasi rozmówcy z branży wskazują, że sąd ma na decyzję tydzień, choć w Warszawie procedury mogą się przedłużyć nawet do trzech tygodni.

Od lipca bez handlu

Zarząd Onico wysyła wciąż sygnały świadczące o tym, że firma walczy o przeżycie. Nie jest jednak jasne, ile Onico byłoby dziś warte. W raporcie finansowym z 14 sierpnia zarząd przyznaje, że spółka już w lipcu 2019 r. musiała zrezygnować z prowadzenia działalności handlowej (o czym „PB” już informował). Bez wsparcia banków nie miała kapitału obrotowego.

W samym drugim kwartale Onico zanotowało prawie 25 mln zł straty operacyjnej, na co wpłynęła głównie utworzenie rezerw na pożyczki, objęte udziały lub akcje, a także aktualizacja wartości inwestycji.

„Zarząd prowadził rozmowy z inwestorami oraz bankami ukierunkowane na przywrócenie finansowania i dokapitalizowanie spółki. Działania te nie przyniosły skutku. Obecnie zarząd prowadzi działania ukierunkowane na przeprowadzenia procesu sanacji” – czytamy w raporcie.

Inwestor nie dementuje

W minionym tygodniu pisaliśmy w „PB”, że zainwestowaniem w Onico mógłby być zainteresowany Eneris, działający w sektorze usług komunalnych.
„W przypadku realizacji jakichkolwiek nowych transakcji nie omieszkamy poinformować” — przekazał nam w zeszłym tygodniu Eneris, a wczoraj podtrzymał to stanowisko.

Największym akcjonariuszem Onico jest kontrolowana bezpośrednio przez Tomasza Turczyna firma Capitale Tre Investments. Ma 40,77 proc. akcji spółki z NewConnect, ale aż 54,55 proc. głosów na walnym. Pakiet 26 proc. papierów (dających 19,95 proc. głosów) należy do Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI), a firma Pamela ma 9,27 proc. akcji (7,11 proc. głosów). Pozostałe prawie 24 proc. to free float.
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane