Union Miniere stoi za BM Code

Maria Trepińska
opublikowano: 05-07-2000, 00:00

Union Miniere stoi za BM Code

Fakt, że na konto Impexmetalu nie wpłynęły 42 mln zł z tytułu sprzedaży 75 proc. akcji Zakładów Metalurgicznych Silesia, nie oznacza jeszcze, że BI Code — niedoszły nabywca — wypada z gry. Zarząd Impexmetalu może przesunąć termin realizacji umowy, co już raz zrobił.

W oficjalnym komunikacie Impexmetal poinformował, że w związku z niedopełnieniem warunków umowy przedwstępnej przez Code i niewpłacenia na konto spółki 42 mln zł, transakcja zakupu Zakładów Metalurgicznych Silesia nie doszła do skutku. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwotnym terminem był koniec kwietnia. Impexmetal przedłużył go do czerwca. Według naszych informatorów, Code jeszcze nie straciło szansy.

— Decyzje zapadną w tym tygodniu. Zdania członków zarządu Impexmetalu są podzielone. Jest koncepcja, żeby przedłużyć termin realizacji umowy z Code — mówi Roman Kurzuc, szef Solidarności w ZM Silesia.

W połowie 1999 roku Silesią zainteresował się francusko-belgijski koncern Union Miniere, produkujący te same wyroby. Potencjalny inwestor zagraniczny od czerwca do końca sierpnia Ő99 miał wyłączność na prowadzenie negocjacji z Impexmetalem.

Do podpisania wiążących umów nie doszło, prawdopodobnie dlatego, że Union Miniere obawiał się kosztów rekultywacji terenów. We wrześniu Ő99 pojawił się w ZM Silesia Marek Gil, prezes Biura Inwestycyjnego Code, którego zainteresowały głównie atrakcyjnie położone grunty w Katowicach i Świętochłowicach. Pierwotnie jego oferta dotyczyła terenów, potem dopiero złożył propozycję nabycia całego zakładu.

W styczniu Impexmetal podpisał wstępną umowę sprzedaży z Code. Według naszych informatorów, Marek Gil działał na zlecenie koncernu Union Miniere, zainteresowanego przejęciem części produkcyjnej.

— Przedstawiciele koncernu Union Miniere na bieżąco sprawdzali działalność firmy. W naszej opinii, doszło do porozumienia z panem Gilem — potwierdza Roman Kurzuc.

Marek Gil był wczoraj nieuchwytny. Jacek Kalicki, prezes STS, firmy powiązanej kapitałowo z Code, powiedział nam, że nie wie, dlaczego nie doszło do realizacji transakcji w ustalonym terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Union Miniere stoi za BM Code