Unity Line uruchomi czwarty prom

Krzysztof Grzegrzółka
03-01-2002, 00:00

W tym roku powinien ruszyć kolejny, czwarty prom na trasie Świnoujście-Ystad, obsługiwanej przez Unity Line. Statek ma przede wszystkim usprawnić połączenie drogowo-kolejowe południowej Europy i Polski ze Szwecją, a także wzmocnić linię przed konkurencją ze strony armatorów niemieckich oferujących swoje usługi na linii Trelleborg-Sassnitz.

Unity Linie eksploatuje trzy promy: pasażersko-towarową Polonię oraz promy samochodowo-kolejowe Kopernik i Śniadecki. Statki te należą do spółki grupy PŻM i spółki Euroafrica Linie Żeglugowe. W 2001 roku tylko prom Polonia przewiózł na linii ze Świnoujścia do Ystad 230 tys. osób — o 10 tys. osób więcej niż w 2000 r. (nie licząc kierowców ciężarówek), i 92 tys. ciężarówek.

— Pomimo pierwszych symptomów recesji i silnego złotego udało nam się odnotować wzrost liczby pasażerów i przewożonego frachtu. Najgorszy dla przewozu osób okazał się jednak ostatni kwartał. Moim zdaniem, wynika to z mniejszego zainteresowania podróżami turystycznymi, które w ostatnich latach stanowiły rozwijający się na naszej linii segment rynku. Bezpośrednią przyczyną tej niekorzystnej sytuacji jest utrzymujący się wysoki kurs złotego, rosnące ceny w Polsce i spadająca wartość korony szwedzkiej (z 45 groszy do 39 groszy). Szwedom przestają opłacać się podróże morskie do Polski — mówi Paweł Porzycki, prezes Unity Line.

Z większym niepokojem armator obserwuje jednak spadek liczby przewożonych wagonów kolejowych. Kiedy kilka lat temu budowano prom Polonia, PKP zapewniały, że rocznie będą w stanie przetransportować przez Bałtyk około 1 mln ton ładunków. W ubiegłym roku prom przewiózł 400 ton frachtu kolejowego. Tymczasem ponad 90 proc. szwedzkiej kolejowej wymiany towarowej wozi kolej niemiecka DB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grzegrzółka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Unity Line uruchomi czwarty prom