Uniwersytet medyczny sięgnie po PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 05-02-2013, 00:00

W samym sercu Warszawy powstanie placówka, która będzie kształcić studentów stomatologii.

Takiego projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) jeszcze w Polsce nie było. Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) chce stworzyć Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne. Wartość przedsięwzięcia ocenia na 60,9 mln zł.

— Obecnie w strukturze uczelni brakuje zlokalizowanego w jednym miejscu zespołu obiektów, który umożliwi objęcie pacjenta zintegrowanym leczeniem stomatologicznym — czytamy we wniosku, który uczelnia złożyła w resorcie rozwoju regionalnego.

To jeden z dziesięciu medycznych projektów w PPP, które mogą otrzymać doradcze wsparcie ministerstwa i ubiegać się o dotacje z nowej perspektywy unijnej. WUM upatrzył sobie miejsce w samym centrum Warszawy. Inwestycja ma być realizowana na terenie Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, przyjmującego pacjentów przy ul. Nowogrodzkiej i Lindleya.

Pomysłodawcy nie tylko chcą budować od zera, ale również adaptować zabytkowe pawilony. Wkładem uczelni mają być działka (wartość 13,4 mln zł) oraz projekt funkcjonalno-użytkowy. WUM zakłada, że dostanie nawet 25 mln zł z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Pozostałą kwotę (22,5 mln zł) ma wyłożyć partner prywatny. W II kwartale tego roku uczelnia planuje uruchomienie procedury przetargowej. Pod koniec roku ma dojść do podpisania umowy z prywatnym partnerem. Będzie obowiązywać przez 10 lat. Prace budowlane miałyby się zakończyć w IV kwartale 2015 r.

— To bardzo ciekawy projekt, zwłaszcza że wszystkie poprzednie PPP ogłaszane przez uniwersytety i akademie medyczne w Polsce dotyczyły akademików. Tu mamy do czynienia ze specjalistycznym zamówieniem w obszarze naukowo-dydaktycznym — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP.

Jego zdaniem, odpowiednie przygotowanie oferty może się spotkać z pozytywną odpowiedzią rynku.

— WUM musi się postawić w roli partnera prywatnego, który do takiego przedsięwzięcia podejdzie czysto biznesowo. Uczelnia musi wiedzieć, na czym i na jakich zasadach będzie zarabiać inwestor — podkreśla Bartosz Mysiorski. Przypomina, że podobne projekty z powodzeniem są realizowane m.in. w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu