UOKiK lustruje kolej

ET
opublikowano: 07-05-2010, 00:00

Po skargach pasażerów

Po skargach pasażerów

urząd zajmie się tym, co

dzieje się w polskich kolejach.

Kiedy w miniony wtorek PKP Polskie Linie Kolejowe nie wpuściły na tory 48 pociągów Przewozów Regionalnych (PR), niedoszłym pasażerom przewoźnika podwiezienie zaoferowały PKP Intercity (PKP IC). Przedwczoraj PKP poinformowały, że było ich 128. Miało to świadczyć o tym, że decyzja PKP PLK, wbrew mediom, nie spowodowała większego zamętu. Innego zdania jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który po skargach pasażerów wszczął postępowanie wyjaśniające "w sprawie zbadania sytuacji panującej na kolei".

UOKiK sprawdzi, na jakich zasadach realizowane są przewozy międzymiastowe oraz w jaki sposób PKP PLK udostępnia przewoźnikom trasy.

"Przede wszystkim chcemy sprawdzić, czy nie doszło do złamania praw konsumentów w związku z brakiem rzetelnej informacji na temat likwidacji połączeń i zmian w rozkładach oraz ograniczenia konkurencji na tym rynku. Zamierzamy przyjrzeć się również zasadom wykorzystania pomocy publicznej przez spółki kolejowe" — stwierdza urząd.

Ostatni wątek może okazać się ciekawy. Zarówno bowiem PR, jak i PKP IC korzystają z pieniędzy publicznych, tylko że sięgają do innych kieszeni. PR finansują samorządy. Do części pociągów (międzywojewódzkich) PKP IC dopłaca resort infrastruktury. Przewoźnicy konkurują ze sobą częściowo dzięki subwencjom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy