UOKiK mało zarabia na firmach

opublikowano: 02-09-2014, 00:00

W ciągu 8 lat UOKiK nałożył na przedsiębiorców 2,2 mld zł kar. Ściągnął 371 mln zł, czyli niecałe 17 proc.

W ciągu 8 lat UOKiK nałożył na przedsiębiorców 2,2 mld zł kar. Ściągnął 371 mln zł, czyli niecałe 17 proc. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma bardzo silny argument służący dyscyplinowaniu firm nadużywających pozycji dominującej na rynku, biorących udział w kartelach czy łamiących prawa konsumentów. Są nim kary pieniężne. Jeszcze do niedawna skwapliwie z tej możliwości korzystał i dość często nakładał horrendalnie wysokie kary. Rekordowy pod tym względem był 2009 r. — 558 mln zł.

None
None

Większość tej kwoty (około 400 mln zł) spadło na rzekomy kartel cementowy (ciągle toczy się proces sądowy). Od 2010 r. urząd zaczął łagodnieć i z każdymrokiem zmniejszała się łączna wysokość nałożonych na przedsiębiorców sankcji finansowych (infografika). W ubiegłym roku było to jedynie 135,3 mln zł — najmniej od 6 lat. Skąd ten spadek surowości?

— Aktywność UOKiK nie może być mierzona wysokością nałożonych kar. Od kilku lat konsekwentnie stawiamy na dialog z przedsiębiorcami. Ważniejsze jest dla nas szybkie i skuteczne wyeliminowanie danej praktyki z rynku niż nałożenie sankcji pieniężnej. Dlatego wiele postępowań kończy się wydaniem decyzji zobowiązaniowych, w których przedsiębiorca dobrowolnie zobowiązuje się do zmiany kwestionowanej praktyki. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla przedsiębiorcy, który unika kary finansowej, oraz dla rynku, ponieważ pozwala na szybsze wyeliminowanie niedozwolonych działań — wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK.

Podkreśla, że wysokość nałożonych kar w danym roku zawsze będzie inna niż kwot zapłaconych, ponieważ przedsiębiorcy odwołują się od decyzji UOKiK, a sprawy toczą się w sądach po kilka lat. Urząd poinformował, że w 2013 r. najwyższa kara pieniężna spadła na PKO Bank Polski — 29 mln zł. Został ukarany za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów poprzez m.in. dowolne zmienianie oprocentowania kredytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane