UOKiK ostrzega przed piramidami

opublikowano: 04-09-2019, 22:00

Czterem kolejnym firmom kryptowalutowym urząd antymonopolowy postawił zarzuty.

Na liście ostrzeżeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pojawiły się cztery nowe firmy działające w branży kryptowalutowej. Chodzi o Alternet, M&KPromoteam, M&K Promotim i Nautilus Investment. Zdaniem Marka Niechciała, prezesa UOKiK, mogą one zarabiać na tym, że „ktoś namówi inne osoby do uczestnictwa”. Za promowanie systemów typu piramida grozi kara do 10 proc. obrotów.

„Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić” — mówi Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Jedną z firm, która właśnie znalazła się na czarnej liście UOKiK, jest Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To właściciel platformy Omega Best. Dwa tygodnie temu informowaliśmy na łamach „PB”, że urząd prześwietla spółkę pod kątem tego, czy jest tzw. piramidą finansową, a Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował o możliwości popełnienia przestępstwa przez jej założycieli — Bartosza Nafalskiego i Łukasza Bożka. Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK tłumaczyła wówczas, że urząd sporadycznie stosuje tę procedurę, czyli zawiadomienie ABW.

„W tym przypadku osoby, które stoją za tym systemem i spółką, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa i obywateli” — mówiła Agnieszka Majchrzak.

Kim są pozostałe firmy, którym prezes UOKiK stawia zarzuty?

Alternet to spółka ze Stanów Zjednoczonych, która promuje portal Alternet i platformę AdBlast. Klientom ofertuje pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD. Obiecuje także dodatkowe zyski w zamian za pozyskanie nowych klientów. Kolejna amerykańska spółka z listy ostrzeżeń to M&KPromoteam, właściciel platformy Team-Coin. Jej użytkownicy płacą bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (około 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być tym wyższy im więcej pozycji ktoś kupi. Amerykański M&KPromoteam współpracuje ponadto z brytyjską spółką M&K Promotim. Firmy stworzyły platformę Hybryd Cykler — siostrę bliźniaczkę Team-Coina.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy