UOKiK sprawdzi Bolmar i CRH

Tomasz Krzyżanowski
opublikowano: 22-06-1999, 00:00

UOKiK sprawdzi Bolmar i CRH

W piątek lubelska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie spółki Bolmar z Bodaczowa i CRH Poland — właściciela Cementowni Ożarów.

Bolmar zajmuje się skupem rzepaku od plantatorów. Zdaniem posła Zdzisława Podkańskiego, Bolmar przesłał plantatorom aneksy do umowy na dostawę nasion rzepaku, obniżające ceny transakcji. Plantatorzy, którzy się na to nie zgodzą, będą mogli sprzedać nasiona Bolmarowi dopiero w 2000 roku.

Badanie wpływów

Drugi wniosek złożony do UOKiK dotyczy irlandzkiej firmy CRH Poland, właściciela większościowego pakietu akcji w Cementowni Ożarów. Kilka dni temu Irlandczycy nabyli też większościowy pakiet w lubelskiej firmie Faelbud, zajmującej się m.in. produkcją cegieł z betonu. Zdaniem posła, Irlandczycy chcą w ten sposób zdobyć na rynku cementu pozycję monopolisty.

Decyzja za miesiąc

— Urząd w ciągu miesiąca zbada obydwie sprawy, czyli oceni, czy obydwa podmioty zajmują dominującą pozycję w swoich branżach. Jeżeli okaże się, że tak jest, będzie można oskarżyć je o praktyki monopolistyczne. Jeżeli nie, urząd nie ma możliwości interweniowania — powiedziała Elżbieta Malinowska, rzeczniczka UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK sprawdzi Bolmar i CRH