UOKiK wskazuje poprawki w ustawie deweloperskiej

  • Emil Górecki
opublikowano: 08-04-2014, 00:00

Przepisy: Deweloperzy doceniają zaproszenie do dialogu z urzędem antymonopolowym. Chcą jednak głębszych zmian w prawie

Na drugą rocznicę uchwalenia ustawy o ochronie praw nabywcy mieszkań, czyli tzw. ustawy deweloperskiej, sejm zobowiązał się do przeglądu jej funkcjonowania i wprowadzenia ewentualnych poprawek. Że będzie to niezbędne, było wiadomo od początku. Ustawa była przepychana przez wszystkie szczeble procesu legislacyjnego w ostatniej chwili przed wyborami. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który pilotował powstawanie ustawy, właśnie przedstawił rządowi kierunki, w jakich powinny iść ewentualne zmiany.

Zobacz więcej

Kierowany jeszcze przez Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel urząd miał zasadniczy wpływ na kształt ustawy deweloperskiej (FOT. MW)

— Nasz raport wskazuje część problemów, których rozwiązanie jest możliwe już teraz. Co do niektórych zagadnień tzw. ustawy deweloperskiej, to dwuletni okres był zbyt krótki, by ocenić ich działanie. W szczególności chodzi o działanie rachunków powierniczych, które są zakładane, ale ze względu na długość trwania inwestycji jeszcze żaden nie został zamknięty. Ocena funkcjonowania rachunków wymaga dodatkowego roku — mówi Jadwiga Teklak-Białek z UOKiK. Co urząd antymonopolowy wskazuje, jako problemy możliwe do rozwiązania już teraz?

Objęcie przepisami ustawy deweloperskiejtakże mieszkań gotowych, wyszczególnienie, jakie informacje i dokumenty powinny znaleźć się w prospekcie informacyjnym inwestycji, doprecyzowanie zawartości notarialnej umowy deweloperskiej i ograniczenie jej objętości, wyposażenie nabywcy w prawo do nieodebrania wadliwego mieszkania, wprowadzenie sankcji finansowych za uchylanie się od stosowania wymogów ustawy, a także uregulowanie sprawy umów rezerwacyjnych.

Dwa rzuty poprawek

— Rekomendacje urzędu antymonopolowego nie odnoszą się do wszystkich zagadnień, nie poruszają na przykład dopuszczalnego odstępstwa powierzchni mieszkania na planie i w rzeczywistości. Opinie techniczne wskazują, że nie jest możliwe wybudowanie idealnej powierzchni, UOKiK jednak daje możliwość klientom odstąpienia od umowy w takich przypadkach. To prowadzi do stanowienia złego prawa — mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Do oceny za rok UOKiK zostawił sobie sprawy narzędzi ochrony pieniędzy klienta w trakcie budowy, prawo banku do wypowiedzenia umowy prowadzenia rachunku powierniczego i ekwiwalentności kar i odsetek umownych wobec obu stron zawierających umowę sprzedaży mieszkania. Ponieważ rząd pracuje nad odrębnymi ustawami regulującymi upadłość i restrukturyzację przedsiębiorstw, które mają zastąpić dotychczasowe prawo upadłościowe, UOKiK sugeruje także pozostawienie upadłości deweloperskiej na później.

Nowe otwarcie

Deweloperzy i bankowcy sugerowali rezygnację z groźby więzienia za nieprawdziwe informacje w prospekcie informacyjnym czy za przelanie pieniędzy na konto dewelopera wbrew przepisom. Chcieliby też, by zabezpieczeniem pieniędzy klienta mógł być albo rachunek powierniczy (zamknięty lub otwarty), albo gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Dziś ustawa wymaga,by rachunek otwarty miał jednocześnie gwarancję.

— Za dobrą monetę przyjmujemy zmianę na stanowisku prezesa UOKiK. Dotychczas musieliśmy walczyć o przedstawienie swoich racji, tym razem zostaliśmy o to poproszeni. To buduje konstruktywny dialog, choć taki urząd z definicji powinien być podejrzliwy — mówi Grzegorz Kiełpsz. Rekomendacje UOKiK po konsultacjach międzyresortowych trafią do rady ministrów. Ta zdecyduje, czy ustawa deweloperska powinna być nowelizowana, kiedy i w jakim trybie. Jeśli będzie to projekt rządowy, projekt będzie konsultowany raz jeszcze, przez co nowelizacji nie można się spodziewać szybko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / UOKiK wskazuje poprawki w ustawie deweloperskiej