UOKiK wszczął postępowanie przeciw samorządowi architektów

Polska Agencja Prasowa SA
14-07-2005, 11:24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, uznając, że zasady etyki zawodowej obowiązujące w samorządzie mogą zawierać bezprawne postanowienie naruszające konkurencję.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, uznając, że zasady etyki zawodowej obowiązujące w samorządzie mogą zawierać bezprawne postanowienie naruszające konkurencję.

Jak podał UOKiK w czwartkowym komunikacie, z wnioskiem o zajęcie się sprawą wystąpił do Urzędu jeden z poznańskich architektów. Zwrócił on uwagę na fakt, że jedno z postanowień zasad etyki zakazuje członkom izby uczestnictwa w przetargach na prace projektowe, w których jedynym kryterium oceny prac jest cena.

Według skarżącego się architekta, samorząd korporacji próbuje ograniczyć dostęp do rynku usług architektonicznych i ustanowić bariery dla wolnorynkowej konkurencji cenowej.

"Do przestrzegania zasad etyki zawodowej są zobowiązani wszyscy architekci, ponieważ przynależność do izby grupującej przedstawicieli tego zawodu zaufania publicznego jest obligatoryjna" - poinformował UOKiK.

Urząd w postępowaniu sprawdzi, czy działania izby nie naruszyły przepisów ustawy antymonopolowej. W przypadku potwierdzenia zarzutów, prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. rocznego przychodu.

UOKiK zajmował się już zapisami w wewnętrznych dokumentach korporacji zawodowych. W 2002 r. Urząd stwierdził, że Krajowa Rada Notarialna złamała prawo, umieszczając w swoim kodeksie etyki  postanowienie, na mocy którego przyciąganie klientów poprzez proponowanie niższego wynagrodzenia za usługi notarialne stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji.

Natomiast na początku 2005 roku UOKiK stwierdził, że kilka wojewódzkich samorządów weterynarzy złamało prawo, ustalając jednolite ceny za leczenie zwierząt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK wszczął postępowanie przeciw samorządowi architektów