UOKiK: Za środki UE powstanie baza danych skarg konsumentów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 17:06

Baza danych, która będzie zawierała informacje o wszystkich skargach konsumentów napływających do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz rzeczników konsumentów - to najważniejsze działanie w 2006 roku, na które Urzędowi udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych.

Baza danych, która będzie zawierała informacje o wszystkich skargach konsumentów napływających do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz rzeczników konsumentów - to najważniejsze działanie w 2006 roku, na które Urzędowi udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych.

Jak poinformował w piątek UOKiK, na ten cel zostanie przeznaczone ponad 1,5 mln euro w ramach projektu Phare 2003 "Wzmocnienie polityki ochrony konsumentów".

"Dzięki elektronicznemu rejestrowi instytucje chroniące prawa słabszych uczestników rynku będą mogły szybciej i skuteczniej interweniować. Ponadto, bardziej efektywny stanie się monitoring praktyk handlowych zagrażających interesom konsumentów" - podał UOKiK w komunikacie.

Fundusze Phare pozwolą także na zorganizowanie szkoleń dla miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów. Przedsięwzięcie nie ma precedensu, ponieważ po raz pierwszy w szkoleniach wezmą udział wszyscy rzecznicy, których w urzędach miejskich i starostwach powiatowych jest ponad 360.

Część środków unijnych pozyskana przez Urząd, zostanie przeznaczona na edukację przedsiębiorców. UOKiK chce przeprowadzić dla nich szkolenia z zakresu m.in. handlu elektronicznego, przestępczości w internecie oraz ochrony najmłodszych konsumentów korzystających z zasobów internetu.

Dodatkowo z tego samego źródła finansowane będą dwa cykle programów telewizyjnych, poruszających tematykę ochrony konkurencji: "Konsument" i "Konsument w świecie konkurencji" oraz kampania edukacyjno-informacyjna dla dzieci i młodzieży "Moje konsumenckie ABC".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane