UOKiK zgadza się na fuzje i przejecia

UOKiK
opublikowano: 12-01-2010, 13:06

Utworzenie wspólnych przedsiębiorców przez spółki Daimler i Kamaz, zakup przez HBO Acqusition akcji HBO Central Europe oraz przejęcie spółki Futura Leasing przez Abris Fund nie naruszą konkurencji na  terenie Polski - uznała Prezes UOKiK i wydała zgody na przeprowadzenie transakcji.

Daimler i Kamaz są przedsiębiorcami działającymi w branży motoryzacyjnej. Daimler jest m.in. właścicielem spółki Daimler-Benz Polska. Kamaz specjalizuje się w produkcji samochodów ciężarowych i działa głównie na terenie Rosji. Nie posiada spółek zależnych w Polsce - sprzedaż w naszym kraju odbywa się za pośrednictwem niezależnego dystrybutora. Koncentracja polegać będzie na utworzeniu wspólnych przedsiębiorców - FKT Holding oraz Mercedes-Benz Trucks Vostok Holding (MBTV). Celem transakcji jest zwiększenie przez Daimler sprzedaży samochodów ciężarowych na terenie Rosji, dzięki współpracy z Kamaz i wykorzystanie doświadczenia spółki w celu dostosowania pojazdów do wymogów tamtejszego rynku (stan dróg, warunki klimatyczne).

W drugiej decyzji Prezes UOKiK uznała, że spółka HBO Acquisitions może zakupić 2/3 akcji HBO Central Europe od Walt Disney Company i Sony Pictures. HBO Acquisitions świadczy m.in. usługi dostarczania kanałów telewizyjnych w ramach tzw. pakietu podstawowego - m.in. Cartoon Network i CNN International, natomiast HBO CE dostarcza kanały Premium, które są dodatkowo płatne - np. HBO oraz Cinemax. Po dokonaniu transakcji grupa HBO uzyska pełną własność w sieci działającej pod tą nazwą.

Trzecia zgoda dotyczy przejęcia przez Abris Fund spółki Futura Leasing. Przejmujący - Abris Fund należy do funduszu inwestycyjnego Abris, który zajmuje się przede wszystkim inwestowaniem w spółki, które nie są notowane na giełdach papierów wartościowych. W Polsce posiada m.in. Fundusz Mikro, prowadzący usługi udzielania pożyczek średnim i małym przedsiębiorcom. Futura Leasing jest częścią grupy kapitałowej GMAC, która w ponad 40 krajach prowadzi działalność w sektorze finansowania rynku samochodowego. W naszym kraju działa m.in. poprzez Masterlease Polska, która oferuje usługi w zakresie zarządzania flotą samochodów oraz leasingu i długotrwałego najmu pojazdów.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: UOKiK

Polecane