UOP: są zatrzymania w Colloseum

Maria Trepińska
03-10-2001, 00:00

UOP: są zatrzymania w Colloseum

Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum z Ornontowic koło Gliwic, należące do Józefa Jędrucha, znowu ma kłopoty. Wczoraj UOP poinformował o zatrzymaniu ścisłego kierownictwa z powodu m.in. przestępstw gospodarczych. Mariusz Łazowski, prezes spółki, był tym zaskoczon.

Urząd Ochrony Państwa w Katowicach w komunikacie prasowym poinformował, że w nocy z 1 na 2 października 2001 r. funkcjonariusze UOP i Centralnego Biura Śledczego, po trwającym blisko rok śledztwie zatrzymali osoby ze ścisłego kierownictwa KFI Colloseum z siedzibą w Ornontowicach. Stwierdzili w nim, że „w toku wielowątkowego, skomplikowanego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach zebrano materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie zatrzymanym szeregu zarzutów m.in. popełnienia przestępstw gospodarczych, karno-skarbowych i kryminalnych”.

Zbigniew Nowak, rzecznik UOP w Katowicach, nie chce jednak ujawnić nazwisk zatrzymanych osób ani tego, o jakie przestępstwa chodzi.

— Na razie nie udzielam dodatkowych informacji na ten temat. Być może dziś będzie wiadomo coś więcej — mówi Zbigniew Nowak.

Zarząd Konsorcjum Finansowo--Inwestycyjnego Colloseum składa się z dwóch osób. Funkcję prezesa pełni Mariusz Łazowski.

— Jestem zaskoczony informacją o zatrzymaniu osób ze ścisłego kierownictwa — mówi Mariusz Łazowski, przebywający jeszcze w południe w firmie.

Wiceprezesem spółki jest Piotr Wolnicki. Według naszych informacji, możliwe, że to właśnie on został zatrzymany.

Głównym udziałowcem KFI Colloseum jest Józef Jędruch. Spółka ma pakiety akcji Huty Ferrum, Huty Pokój i Energomontażu Północ. Prawdopodobnie UOP działalnością firmy z Ornontowic interesuje się od momentu, kiedy zaczęła inwestować w branżę hutniczą. Ponad dziesięć miesięcy temu UOP przeszukał jej siedzibę i sprawdził dokumenty. Józef Jędruch twierdził, że nadal są one poza KFI.

— To działanie miało na celu zniszczenie nas. Jeżeli zrobiliśmy coś źle, kogoś skrzywdziliśmy, czy naraziliśmy Skarb Państwa na szkodę — to sądzę, że dziesięć miesięcy to wystarczająco długi czas na postawienie zarzutów. Ale tego nikt nie zrobił. Ktoś wydał zgodę na przeszukanie firmy posiadającej dwie spółki giełdowe. W krótkim czasie akcje Energomontażu spadły z 23 do 6 zł. Natomiast akcje Huty Ferrum spadły do 4 zł — mówił Józef Jędruch w wywiadzie, udzielonym miesięcznikowi „Nowy Przemysł.”

Wiele wskazuje na to, że obecnie UOP przedstawi konkretne zarzuty KFI Colloseum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOP: są zatrzymania w Colloseum