UP chce współpracy w sprawie przestrzegania praw pracowniczych

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 01-05-2006, 21:37

Unia Pracy jest gotowa podjąć współpracę ze wszystkimi środowiskami politycznymi i związkowymi, które chcą dopominać się o prawa pracownicze. Taka deklaracja padła w trakcie poniedziałkowych obrad Rady Krajowej UP.

Unia Pracy jest gotowa podjąć współpracę ze wszystkimi środowiskami politycznymi i związkowymi, które chcą dopominać się o prawa pracownicze. Taka deklaracja padła w trakcie poniedziałkowych obrad Rady Krajowej UP.

UP pozytywnie oceniła bilans pierwszych dwóch lat członkostwa Polski w UE.

    Jak informuje PAP, powołując się na komunikat RK UP, została powołana Rada Polityczna Unii Pracy, której przewodniczącym został Ryszard Bugaj. Skład rady ma być opublikowany w najbliższym czasie.

    "Proponujemy porozumienie się wokół zasadniczych, ale konkretnych kwestii. Nie będziemy jednak uczestniczyć w żadnym porozumieniu, które będzie zmierzało do instrumentalnego traktowania postulatów programowych" - czytamy w uchwale Rady.

    Według UP, porozumienie powinno objąć m.in. reformę podatkową (zakładającą m.in. obniżenie dolnej stawki podatkowej oraz ustanowienie ulg na dzieci), korektę reformy ubezpieczeń społecznych, program zwalczania bezrobocia (obejmujący m.in. ulgi podatkowe z tytułu zatrudnienia) oraz zwiększenie publicznych nakładów na ochronę zdrowia o 1-1,5 proc. PKB.

    Unia Pracy pozytywnie oceniła bilans dwóch lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. "Nie potwierdziła się większość obaw zgłaszanych przez eurosceptyków. Polskie przedsiębiorstwa dobrze sobie radzą na zintegrowanym rynku Unii. Unijne środki finansowe - choć relatywnie skromne - przyczyniają się do realizacji szeregu użytecznych projektów" - uważają politycy UP.

    UP podkreśliła jednak, że rząd PiS prowadzi politykę, która nie sprzyja wykorzystaniu szans, jakie daje członkostwo Polski w UE.

    "Nieudolność, niedostateczne kwalifikacje i niefortunne wypowiedzi przedstawiciele władz ukształtowały opinie o Polsce jako kraju skrajnie eurosceptycznym i zaściankowym. Wszystko wskazuje na to, że opinia ta pogorszy się jeszcze po sformowaniu koalicji rządowej PiS-Samoobrona" - uważa UP.

    Według polityków Unii, "w interesie kraju wszyscy - także ugrupowania opozycyjne - powinni podejmować działania zmierzające do ukształtowania pozytywnej opinii o Polsce".

    UP podkreśliła też konieczność podjęcia w najbliższym czasie debaty w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro. "Zarówno za przystąpieniem, jak i za opóźnieniem tej decyzji przemawia szereg argumentów merytorycznych" - uważają politycy UP.

    Polska jest zobowiązana do wprowadzenia euro na mocy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i Traktatu Akcesyjnego.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu