Czytasz dzięki

Upadła córka Włodarzewskiej

opublikowano: 25-07-2017, 22:00

Sąd ogłosił bankructwo spółki Biura-KEN, zależnej od dewelopera, który też czeka na upadłość.

Tegoroczne wakacje nie są beztroskie dla właścicieli i władz grupy Włodarzewska, znanego stołecznego dewelopera, który nie wykupił obligacji notowanych na Catalyst. Sąd ogłosił upadłość jego spółki córki Biura-KEN, zajmującej się wynajmem lokali w budynku, w którym siedzibę ma deweloper.

Nieruchomość na warszawskim Ursynowie, w którym siedzibę ma deweloper Włodarzewska, to kluczowy majątek spółki Biura-KEN.
Zobacz więcej

Kluczowy budynek

Nieruchomość na warszawskim Ursynowie, w którym siedzibę ma deweloper Włodarzewska, to kluczowy majątek spółki Biura-KEN.

Wspólnota z fiskusem

O upadłość wnioskował Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów, któremu Biura-KEN zalegają z podatkami CIT i VAT aż od 2014 r. Wniosek fiskusa poparła Wspólnota Mieszkaniowa KEN 93, a na liście wierzycieli Biur-KEN są też m.in. Bank Ochrony Środowiska, miasto stołeczne Warszawa i ZUS. Łączne zadłużenie spółki to około 6,3 mln zł. Jej kluczowym majątkiem są garaże i trzy piętra biur w budynku na warszawskim Ursynowie, w którym siedzibę ma Włodarzewska. Ich wartość tymczasowy nadzorca sądowy oszacował na więcej, bo około 10 mln zł. To dlatego Biura-KEN chciały oddalenia wniosku o upadłość. Krzysztof Kowalski, prezes spółki i były wiceprezes Włodarzewskiej, już w maju zapewniał sąd, że „finalizuje rozmowy” z oferentem, który chce przejąć nieruchomość za 9 mln zł, co wystarczyłoby na spłatę wszystkich długów. Oferentem była Perrana, spółka z minimalnym kapitałem 5 tys. zł, która do niedawna miała siedzibę w budynku należącym do grupy Włodarzewska, teraz ma w wirtualnym biurze. Cała operacja miała być sfinansowana z kredytu z SGB-Banku z Poznania. Sąd odniósł się do tego w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. „Twierdzenie dłużnika, że planuje sprzedaż majątku, a uzyskana ze sprzedaży kwota w pełni zaspokoi zobowiązania, nie zmienia postaci rzeczy, bowiem operacja ta leży w sferze planów, w szczególności oferent musi dopiero uzyskać finansowanie inwestycji”.

W pętli śledztw

Decyzja o ogłoszeniu upadłości Biur-KEN najbardziej cieszy członków Wspólnoty Mieszkaniowej KEN 93, którą wcześniej zarządzali przedstawiciele Włodarzewskiej. Zdaniem obecnych władz wspólnoty, to oni pozwalali Biurom-KEN i drugiej spółce córce dewelopera, Realtyco, na notoryczne niepłacenie czynszu, co doprowadziło wspólnotę do utraty płynności finansowej. Śledztwo w tej sprawie, dotyczące też podejrzenia defraudacji funduszu remontowego i bezprawnego przywłaszczenia pożytków z reklam, znajdujących się na elewacji budynku, prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów. Jak ujawniliśmy, śledztw w sprawie Włodarzewskiej jest więcej. Kolejne prowadzą Prokuratura Rejonowa Warszawa- -Śródmieście i Prokuratura Regionalna w Łodzi. Włodarzewska natomiast, po tym, jak w czerwcu sąd już prawomocnie umorzył jej postępowanie restrukturyzacyjne, czeka na rozpatrzenie dwóch wniosków o upadłość. Złożyli je jeden z podwykonawców oraz niedoszli nabywcy mieszkań w niedokończonym przez dewelopera osiedlu Zakątek Cybisa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane