Upadła tania linia wożąca pasażerów przez Atlantyk

opublikowano: 02-10-2018, 14:26

Zarejestrowana w Danii tania linia Primera Air ogłosiła bankructwo. Jego skutkiem są problemy pasażerów na całym świecie.

Przewoźnik oferował możliwość tanich lotów na trasach transatlantyckich. Przekazał wiadomość o zakończeniu działalności w poniedziałek o północy. Tłumaczy swoje bankructwo gwałtownym wzrostem kosztów spowodowanym przez zbyt długie oczekiwanie na dostawę zamówionych samolotów Airbus A321neo. Nie udało mu się zdobyć długoterminowego finansowania, ani kredytu pomostowego.

Zobacz więcej

Zela/RGB Stock

Analityk branży przewozów lotniczych Alex Macheras powiedział BBC, że Primera Air jest ofiarą zbyt szybkiego wzrostu, którego nie była w stanie utrzymać.

- Ogólne uczucie branży było takie, że ta linia rosła zbyt szybko z flotą tej wielkości – podkreślił.

Linie lotnicze zamawiały najnowsze maszyny Airbusa chcąc korzystać z zapowiadanych przez producenta oszczędności. Okazało się jednak, że opóźnienia spowodowane przez problemy produkcyjnej, a także konstrukcyjne maszyn i silników nie pozwoliły na dostawę samolotów na czas.

Ofiarami upadku Primera Air są podróżni po obu stronach Atlantyku, którzy utknęli w portach lotniczych. Niektórzy alarmują, że nie stać ich na kupno biletu po cenie żądanej przez tradycyjnych przewoźników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu