Czytasz dzięki

Upadły linie Virgin Australia

opublikowano: 21-04-2020, 08:09

Virgin Australia Holdings to pierwsza linia lotnicza z regionu Azji Pacyfiku, która upadła z powodu wprowadzenia zakazu pasażerskich przewozów lotniczych po wybuchu pandemii koronawirusa.

Administratorem linii, której siedziba znajduje się w Brisbane, został Deloitte. Jego celem jest restrukturyzacja długu i biznesu linii oraz znalezienie dla niej nowego właściciela w ciągu 2-3 miesięcy. Jest już podobno dziesięciu zainteresowanych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Virgin Australia, który urlopował 80 proc. z ok. 10 tys. pracowników, miał na koniec 2019 roku ponad 5 mld AUD (3,2 mld USD) długu. Linia prosiła rząd Australii o 1,4 mld AUD pomocy w zamian za swoje akcje, ale usłyszała, że powinni pomóc jej przede wszystkim jej udziałowcy. Ostatnia prośba spółki o pomoc wysokość 200 mln AUD od państwa została odrzucona w poniedziałek, co spowodowało ogłoszenie jej upadku.

Virgin Australia jest niemal w całości własnością zagranicznych linii lotniczych i inwestorów. Po 20 proc. spółki mają Singapore Airlines, Etihad Airways, HNA Group i Nanshan Group Co. Virgin Group brytyjskiego miliardera Richarda Bransona ma 10 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane