Uproszczenia w e-deklaracjach

opublikowano: 09-08-2015, 22:00

Fiskus zapowiada ułatwienia dla VAT-owców i podatników PIT przy składaniu informacji drogą elektroniczną.

Resort finansów umożliwi składanie przez internet kolejnych deklaracji podatkowych, które osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, mogą przesyłać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ministerstwo przygotowało w tej sprawie projekt rozporządzenia. Z obowiązku opatrywania kwalifikowanym e-podpisem zostanie wyłączonych kilka formularzy stosowanych do rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT). To VAT-27 (informacja podsumowująca w obrocie krajowym albo korekta tej informacji), VAT-UE (informacja podsumowująca o wewnątrzwspólnotowych transakcjach) oraz VAT-UEK (korekta informacji podsumowującej o transakcjach wewnątrzwspólnotowych).

— Z ułatwień będą korzystać nie tylko VAT-owcy — dodaje Marek Siudaj z Tax Care.

Bez kwalifikowanego podpisu będzie można przesyłać także PIT-16Z. Wypełniają go osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się w formie karty podatkowej, informujące o zmianach we wniosku o zastosowanie tej formy opodatkowania lub o likwidacji działalności gospodarczej. Kwalifikowanego podpisu nie będzie też wymagaćPIT-CFC, czyli informacja o wysokości dochodu z zagranicznej, kontrolowanej przez podatnika spółki. W formularzach składanych online bez kwalifikowanego e-podpisu do weryfikacji podatnika służy podawana w odpowiednim miejscu wartość kwoty przychodu, wpisywana np. w rocznych rozliczeniach PIT.

Według danych Ministerstwa Finansów (MF), zawartych w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, w ubiegłym roku do administracji podatkowej wpłynęło 6,3 mln deklaracji podatkowych, zwolnionych z opatrywania specjalnym kwalifikowanym podpisem. To wzrost o 50 proc. w porównaniu z 2013 r. Marek Siudaj zwraca też uwagę na wyjaśnienie resortu finansów, że do tej pory nie zdarzyło się, aby ktokolwiek kwestionował wiarygodność dokumentów, które są weryfikowane przez podanie w formularzu wspomnianej kwoty uzyskanego przychodu. ©

48 Tyle rodzajów deklaracji podatkowych będzie można składać z uproszczonym podpisem po wprowadzeniu zmian (obecnie 43, z których 17 dotyczy akcyzy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu