Uran ma szanse na odbicie (WYKRES)

opublikowano: 16-07-2014, 08:40

Po zejściu cen do najniższego poziomu od dziewięciu lat uran, który jest wykorzystywany m.in. w energetyce jądrowej, ma szansę na odbicie i zmianę trendu, spekuluje Bloomberg.

Nadzieję na realizację takiego scenariusza niosą za sobą działania japońskiego rządu mające na celu ponowne uruchomienie reaktorów jądrowych w Japonii, która zdecydowała się je wyłączyć po awarii w elektrowni w Fukushimie w marcu 2011 r. będącej następstwem katastrofalnego tsunami.

Zobacz więcej

Notowania kontraktów terminowych na uran (źródło: Bloomberg)

Wznowienie działalności, pozwoliłoby Krajowi Kwitnącej Wiśni na zmniejszenie zależności od importu paliw kopalnianych, takich jak przykładowo, gaz ziemny.

Zdaniem analityków Cantor Fitzgerald działania na rzecz powrotu do energii atomowej w Japonii to ważny pozytywny sygnał dla uranu.
"Ponowne uruchomienie reaktorów jądrowych w Japonii jest postrzegane jako istotny katalizator cen uranu" – ocenia Rob Chang, analityk Cantor Fitzgerald.

Od zamknięcia elektrowni w Fukushimie ceny tego surowca promieniotwórczego spadły o 60 proc. W drugiej połowie maja bieżącego roku cena tego paliwa atomowego spadła do 28 USD za funt co jest najniższą wartością od maja 2005 r. Od początku 2014 r. przecena sięgnęła 17 proc., a we wtorek (15 lipca) surowiec kwotowano na poziomie 28,5 USD za funt (dane Ux Consulting).

Takim optymistą odnośnie uranu nie jest jednak bank Morgan Stanley. W raporcie z 8 lipca analitycy instytucji obniżyli średnią cenę surowca na 2014 r. o 21 proc. do 30,81 USD/p. W identycznej skali zredukowana została projekcja na 2015 r. do poziomu 36 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu