Uran najdroższy od 6 lat

opublikowano: 08-09-2021, 15:16

Stosowany jako paliwo w elektrowniach atomowych uran jest najdroższy od 2015 roku. To przede wszystkim skutek działań jednego funduszu hedgingowego, który robi tzw. korner rynku, czyli stara się przejąć całą podaż, aby móc dyktować ceny.

Wcześniej w tym roku Sprott Inc. powołał do życia Physical Uranium Trust. Niedawno na Twitterze fundusz chwalił się, że udało mu się zgromadzić ponad 24 mln funtów uranu, czasami kupując nawet ponad 500 tys. funtów jednego dnia. Dla porównania, całkowita ilość uranu na rynku spot w 2020 roku wynosiła 92,2 mln funtów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Działania funduszu nastąpiły w czasie poprawy fundamentów rynku uranu. NAC Kazatomprom, jego największy dostawca na świecie, ogłosił wcześniej w tym roku plan utrzymania zmniejszonego poziomu produkcji do 2023 roku.

W ubiegłym tygodniu uran z kontraktów notowanych na NYMEX zdrożał o 15 proc., najmocniej w tym okresie od ponad dekady. Obecnie jest najdroższy od sześciu lat i wynosi 40,05 USD za funt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane