URE: ponad 10 tys. osób zmieniło dostawcę gazu do końca I kw. br.

ISBNews
opublikowano: 25-05-2015, 09:22

Z prawa zmiany sprzedawcy gazu skorzystało ponad 10,39 tys. odbiorców do końca I kw. 2015 r. Wysoka dynamika tych zmian jest czynnikiem rozwoju konkurencyjnego rynku gazu, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE).

"Analiza danych z ankiet kwartalnych wypełnionych przez OSP (OGP Gaz-System SA) oraz przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. wskazuje na kontynuację zapoczątkowanego w III kw. 2014 r. dynamicznego wzrostu zmiany sprzedawcy w segmencie odbiorców z grup taryfowych W1-4, czyli głównie wśród gospodarstw domowych. Było to spowodowane m.in. intensyfikacją prowadzonych przez niektórych sprzedawców kampanii reklamowych oraz stopniowym wchodzeniem na rynek nowych sprzedawców, co skutkuje zwiększeniem konkurencji i uatrakcyjnieniem oferty dla odbiorców" - czytamy w komunikacie.

URE przypomina , że w 2011 r. odnotowano jedynie kilka przypadków zmiany sprzedawcy. W 2012 r. ich liczba zwiększyła się do 210, w 2013 r. do 429, a w 2014 r. do 7007.

"Tymczasem do końca I kw. 2015 r. odnotowano 10 392 zmiany sprzedawcy gazu. Poniższy wykres pokazuje dynamikę zmian sprzedawcy (wg liczby przełączeń)" - czytamy dalej.

Istotnym czynnikiem wspierającym wzrost liczby zmian sprzedawcy na rynku gazu, w ocenie URE,  jest posiadanie przez OSD możliwie największej liczby podpisanych umów o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego (umów ramowych).

"Umowy ramowe zawierane pomiędzy operatorem a sprzedawcą, warunkują prowadzenie przez sprzedawcę paliwa gazowego działalności na terenie danego OSD. Umowa ta określa warunki funkcjonowania sprzedawcy na terenie operatora oraz współpracy między nimi. Z końcem I kw. 2015 r. 86 sprzedawców miało zawarte ważne umowy z OSP, w tym 51 posiadało również umowy z OSD" - podał także Urząd.

Zgodnie z zasadą TPA (Third Party Access), uregulowaną w art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo energetyczne, odbiorcy końcowi mogą indywidualnie korzystać z sieci lokalnego dostawcy w celu dostarczenia gazu lub energii kupionej u dowolnego sprzedawcy. URE systematycznie monitoruje korzystanie z prawa wyboru sprzedawcy gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Handel / URE: ponad 10 tys. osób zmieniło dostawcę gazu do końca I kw. br.