URT zamierza godzić operatorów

Tomasz Siemieniec
18-01-2001, 00:00

URT zamierza godzić operatorów

Priorytetem Urzędu Regulacji Telekomunikacji, który wczoraj po raz pierwszy przedstawił swoje zadania na najbliższe miesiące, będzie doprowadzenie do rozstrzygnięcia sporów międzyoperatorskich. Dotyczy to konfliktów między operatorami sieci komórkowej oraz sporów lokalnych graczy z narodowym telekomem. W przypadku sporów operatorów komórkowych interwencja nowego regulatora nie musi być konieczna, ponieważ nie jest wykluczone, że Era GSM, Plus GSM, Centertel oraz TP SA sami dojdą do porozumienia. Gorzej wygląda sprawa z konfliktami między lokalnymi operatorami a TP SA. Rozstrzyganiem tych sporów — z małym powodzeniem — zajmował się już resort łączności.

— Te spory rozwiązywane były jeszcze na podstawie starej ustawy o łączności. Teraz zajmie się nimi URT. Mamy też nowe prawo telekomunikacyjne. Chcemy wypracować model szybkiego rozstrzygania takich rozbieżności dotyczących rozliczeń międzyoperatorskich. Niewykluczone, że pierwszą sprawą, która przyczyni się do tego, będzie spór między Telefonią Lokalną a TP SA — mówi Andrzej Płachecki, dyrektor Departamentu Rynku Telekomunikacyjnego w URT.

Kolejnym elementem, na którym zależy szefom urzędu, jest zbudowanie zaufania rynkowych graczy do nowego regulatora. Istotne będą też: przygotowanie planu zagospodarowania częstotliwości oraz ustalenia dotyczące przyszłego rozwoju rynku cyfrowych mediów elektronicznych. Nieoficjalnie mówi się, że kwestia dysponowania częstotliwościami może poróżnić URT z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

— Na razie nie ma mowy o konflikcie, ale przyznaję, że pierwsze spotkanie z przedstawicielami KRRiT zaplanowano dopiero na przyszły tydzień — mówi Marek Zdrojewski, prezes URT.

Szef URT nie spodziewa się natomiast konfliktów z poprzednim regulatorem, czyli Ministerstwem Łączności.

URT będzie zatrudniał około 770 osób, a jego oddziały regionalne zostaną zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Przejmuje on w całości dotychczasowe obowiązki Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej oraz Państwowej Agencji Radiotelekomunikacyjnej oraz 70 proc. obowiązków Ministerstwa Łączności. TS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URT zamierza godzić operatorów