URTiP: Poczta musi poprawić standard przesyłek listów

Marek Druś
opublikowano: 09-08-2002, 10:01

Urzęd Regulacji Telekomunikacji i Poczty skontrolował działalność Poczty Polskiej pod względem terminowości doręczania listów i paczek. O wyniku kontroli poinformowano Ministerstwo Infrastruktury.

Przeprowadzona na przełomie 2001/2002 roku kontrola dotyczyła oceny terminowości doręczania paczek pocztowych w obrocie krajowym, terminowości doręczania listów oraz bezpieczeństwa ich przesyłania, poinformował w wydanym komunikacie URTiP.

Wyniki kontroli wskazują, że ‘wskaźnik terminowości przebiegu paczek’, opierający się o kryterium 3 dniowego terminu na ich dostarczenie, wzrósł o 2,6 proc. w porównaniu z wynikiem osiągniętym rok wcześniej i wyniósł aż 98,88 proc. Uznane to zostało za wynik zadowalający.

Gorzej było w przypadku przesyłek listowych. Kryterium na ich dostarczenie wynosi jeden dzień.

- Uzyskany wskaźnik dla kryterium D+1 (dostarczenie przesyłki w następnym dniu po nadaniu) w wysokości 58,63% daleko odbiega od analogicznych wskaźników uzyskiwanych w krajach Unii Europejskiej kształtujących się na poziomie od 80 do blisko 100%. Niepokojąca jest sytuacja, jaka wystąpiła na terenie okręgu warszawskiego, gdzie tylko 7,70% przesyłek dotarło do adresatów jako terminowe (D+1-wskaźnik terminowości przesyłek wewnątrzokręgowych) – napisano w komunikacie URTiP.

Nieopokojąco wysoki zdaniem URTiP jest również wskaźnik zaginięć przesyłek listowych, który wynosi 0,4 proc.

Prezes URTiP Witold Graboś zwrócił się do Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej o podjęcie działań mających poprawić sytuację dotyczącą przesyłek listowych, zarówno jeśli chodzi o terminowość jak i bezpieczeństwo ich przesyłania.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URTiP: Poczta musi poprawić standard przesyłek listów