URTiP: Przetarg dla operatorów komórkowych do 9 V

30-12-2004, 17:08

Do 9 maja 2005 roku powinien być rozstrzygnięty przetarg na nowe częstotliwości dla operatorów sieci komórkowych - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Jacek Strzałkowski. Nowe częstotliwości dla operatorów komórkowych przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak poinformował Strzałkowski, kandydaci do zagospodarowania nowych częstotliwości zgłaszali się do URTiP-u jeszcze w bieżącym roku, jednak w związku ze spodziewanym wejściem w życie nowego prawa telekomunikacyjnego i wprowadzeniem nowych przepisów prezes urzędu odmówił im wówczas przyznania częstotliwości.

Od początku przyszłego roku wejdzie w życie rozporządzenie "w sprawie przetargu na rezerwację częstotliwości lub zasobów

orbitalnych", wydane na podstawie już nowej ustawy, dzięki czemu będzie możliwe ogłoszenie przetargu.

Jak poinformował na tej samej konferencji prasowej dyrektor departamentu telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury Jacek Łosik, od 1 stycznia wchodzi w życie przepis, który zobowiązuje operatorów do zablokowania w ciągu jednego dnia (roboczego) skradzionego telefonu komórkowego. Prawo telekomunikacyjne nie określa szczegółowo warunków, choć powiada, że poszkodowany powinien przedstawić poświadczenie zgłoszenia kradzieży, numer identyfikacyjny oraz dowód zakupu telefonu lub inne dane jednoznacznie identyfikujących właściciela tego urządzenia - powiedział Łosik.

Zdaniem również obecnego na konferencji wiceministra infrastruktury Wojciecha Hałki, dokument wydany przez policję o

zgłoszeniu kradzieży wyczerpuje wymóg poświadczenia zgłoszenia kradzieży, choć zdaniem Łosika nie zawsze będzie to konieczne. Według Hałki, wiele w tej sprawie zależy od samych operatorów.

Nadal nie znany jest termin, w którym abonenci rzeczywiście będą mogli skorzystać z uprawnienia do zatrzymania swojego numeru przy zmianie sieci komórkowej. Uprawnienie to jest zapisane w nowej ustawie "Prawo telekomunikacyjne".

Jak powiedział Strzałkowski, do końca 2004 roku ważna jest decyzja prezesa URTiP, zawieszająca te uprawnienia. Operatorzy chcą przedłużenia decyzji, złożyli w tej sprawie stosowne wnioski i dopóki prezes URTiP nie wyda nowej decyzji, uprawnienia będą zawieszone.

Strzałkowski powiedział, że w styczniu odbędzie się spotkanie prezesa URTiP-u i operatorów, na którym operatorzy przedstawią swoją koncepcję rozwiązania problemów technicznych towarzyszących temu uprawnieniu oraz harmonogram wdrożenia tej koncepcji. Zawieszenie uprawnień będzie zapewne kontynuowane, choć, jak zaznaczył Strzałkowski, nie dłużej niż rok, bo na dłuższy termin nie zgodzi się Komisja Europejska.

Jak poinformowali przedstawiciele resortu infrastruktury, od 1 stycznia wchodzi w życie również rozporządzenie w sprawie rocznej opłaty telekomunikacyjnej składanej przez operatorów na utrzymanie administracji telekomunikacyjnej. Według wyliczeń resortu, w 2005 roku obciąży to polskiego abonenta sumą od 2 do 5,5 grosza miesięcznie, w zależności od wielkości sieci. W nowym prawie telekomunikacyjnym zamieszczono m.in. przepisy mające na celu ochronę konsumentów przed niezamierzonym bądź nieświadomym korzystaniem z usług o podwyższonej opłacie (np. połączenia na 0-700).

W nowej ustawie znalazł się też zapis powiadający jednoznacznie, że usługa poczty elektronicznej nie jest usługą telekomunikacyjną, co oznacza, ze prowadzenie takiej poczty nie podlega przepisom tej ustawy. W trakcie prac parlamentarnych skreślono zapis, w myśl którego zostałby wprowadzony obowiązek rejestracji tzw. kart przedpłaconych (pre-paid). To oznacza, że użytkownicy tzw. pre-paidów pozostaną anonimowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URTiP: Przetarg dla operatorów komórkowych do 9 V