Uruchomienie UMTS w Polsce znów może się opóźnić

opublikowano: 19-03-2003, 18:31

Ministerstwo Infrastruktury rozważa możliwość przesunięcia terminu uruchomienia UMTS w Polsce, poinformował wiceminister Krzysztof Heller. Trwają również prace nad rozwiązaniem problemu opłat za UMTS, których wysokość kwestionują operatorzy.

- Rozważamy kolejne przesunięcie terminu startu UMTS w Polsce. Jeśliby do tego doszło, to chcielibyśmy umożliwić wcześniejsze uruchomienie tego typu usługi zainteresowanym operatorom - powiedział Heller.

W kwietniu 2002 roku Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał zgodę na przesunięcie terminu uruchomienia UMTS najwcześniej od początku 2004 roku, a najpóźniej od 1 stycznia 2005 roku. Część operatorów chciałaby kolejnego przesunięcia terminu.

Trzej działający na polskim rynku operatorzy GSM mają zapłacić za licencje UMTS po 650 mln EUR. Dotychczas do budżetu trafiło z tytułu opłat jedynie 260 mln EUR. Reszta pieniędzy ma zostać przekazana w ratach do 2022 roku.

Wiceminister Heller poinformował, że resort finansów pracuje nad możliwością rozwiązania problemu zbyt wysokich zdaniem operatorów opłat.

- Rozważamy, co z tym ‘fantem’ zrobić. Jeżeli podejmiemy ten temat podobnie jak w przypadku opłat za koncesje stacjonarne, to najprawdopodobniej będzie to miało formę ustawy - powiedział.

Opłaty za koncesje operatorów stacjonarnych mogą na mocy ustawy być zamienione na inwestycje.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Uruchomienie UMTS w Polsce znów może się opóźnić