Urząd skarbowy kwestionuje sprawozdania Redanu

opublikowano: 19-04-2019, 07:31

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego stwierdził nieprawidłowości w zakresie dochodów Redanu, osiągniętych w 2015 r.

Urząd uważa, że koszty uzyskania przychodów zawyżono o 16,4 mln zł.

"Zakwestionowane koszty dotyczą kosztu sprzedanych akcji w spółce TXM SA zgodnie z umową sprzedaży z dnia 2 kwietnia 2015 roku. (...)Kontrola zakwestionowała cenę nabycia akcji TXM SA przez Redan, która została rozliczona poprzez kompensatę zobowiązania Redan wobec Carrisonio LP z tytułu zapłaty ceny sprzedaży akcji TXM z należnością Redan związaną z otrzymaniem aktywów wchodzących w skład majątku polikwidacyjnego zgodnie z uchwałą o rozwiązaniu spółki Carrisonio LP. W ocenie kontroli nie doszło do kompensaty, a do konfuzji co pozbawiło Spółkę prawa do kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabytych akcji TXM" - podał Redan.

Redan podkreśla, że na tę transakcję uzyskał indywidualną interpretację podatkową, według której spółka określiła koszty sprzedanych akcji TXM SA. Jednak w ocenie kontroli we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej Redan inaczej określił stan faktyczny, przez co ustalenia interpretacji nie mają zastosowania.

Kontrola oszacowała, iż Redan zamiast wykazywać 11,3 mln zł straty podatkowej za rok 2015 powinien wykazać 5,1 mln zł zysku do opodatkowania.

"Z uwagi na to, że Spółka za lata obrotowe 2013 oraz 2014 wykazała straty podatkowe, które nie zostały wykorzystane teraz przysługuje jej prawo do obniżenia dochodu za 2015 w kwocie 5,1 mln zł z tytułu rozliczenia tych strat z lat ubiegłych. W wyniku rozliczenia strat podatkowych zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2015 nie powstanie, pozostaje więc bez wpływu na sytuację płynnościową spółek z Grupy Kapitałowej Redan" - podano.

W związku z otrzymaniem wyników kontroli w sprawozdaniu finansowym za rok 2018 spółka rozwiązała aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu strat podatkowych na łączną kwotę 5,2 mln zł.

"Zarząd wraz z doradcami podatkowymi Spółki analizuje sytuację rozważając, czy złożyć korektę deklaracji podatkowej CIT za 2015 r. uwzględniającą ustalenia kontroli celno-skarbowej, czy też poczekać na przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe i w jego toku kwestionować ustalenia kontroli celno-skarbowej" - podał Redan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu