Urzędnicy będą mieć oko na banki

opublikowano: 06-02-2015, 00:00

Minister finansów zniesie opodatkowanie umorzonej części kredytu. W licytacji pomysłów na ulżenie frankowcom udziału jednak nie wziął.

28 stycznia premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że do końca ubiegłego tygodnia rząd przedstawi propozycje dla zadłużonych we franku. Dopiero wczoraj minister finansów spotkał się z dziennikarzami na konferencji poświęconej kredytom frankowym, na której był również obecny prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jeśli ktoś spodziewał się, że minister finansów będzie chciał przelicytować innych urzędników i polityków, musiał czuć się rozczarowany.

Mateusz Szczurek, minister finansów, odnosząc się do zgłoszonej przez szefa KNF propozycji rozwiązania problemu frankowego, stwierdził, że w konstruowaniu takich rozwiązań systemowych musi brać udział więcej instytucji, np. NBP.
Zobacz więcej

JEDNA GŁOWA TO ZA MAŁO:

Mateusz Szczurek, minister finansów, odnosząc się do zgłoszonej przez szefa KNF propozycji rozwiązania problemu frankowego, stwierdził, że w konstruowaniu takich rozwiązań systemowych musi brać udział więcej instytucji, np. NBP. Marek Wiśniewski

— Rolą rządu jest dbałość o stabilność państwa. Rozwiązania dla kredytów frankowych muszą uwzględniać również interes deponentów i podatników — zaznacza Mateusz Szczurek.

20 stycznia na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej banki złożyły konkretne zobowiązania, jak ulżyć frankowcom (wakacje kredytowe, wydłużenie terminu spłaty, obniżka spreadu). Resort finansów oraz UOKiK skoncentrują się teraz na weryfikowaniu obietnic. Banki mają co tydzień informować urząd antymonopolowy o wysokości spreadów, czy stosują ujemny LIBOR i ujemne oprocentowanie. Na podstawie tych danych powstanie katalog dobrych praktyk i ranking banków, publikowany na stronie ministerstwa i UOKiK.

— Chcemy, żeby klient był świadomy, co oferuje jego bank na tle konkurencji — wyjaśnia Mateusz Szczurek. Resort chce też zmian regulacyjnych, zwiększających kompetencje UOKiK. Adam Jasser, prezes urzędu, tłumaczył, że chodzi o wyposażenie kierowanej przez niego instytucji w narzędzia, które z wyprzedzeniem pomogą zapobiegać zagrożeniom. Może to być uprawnienie do oceny produktów finansowych w momencie ich wprowadzania na rynek, i w razie zastrzeżeń, prawo do wstrzymania sprzedaży. UOKiK chciałby, tak jak rzecznik ubezpieczonych, móc wyrazić „istotny pogląd dla sprawy”.

— Klienci występują z pozwami przeciw instytucjom finansowym. Często jesteśmy proszeni o zajęcie stanowiska, ale nie możemy tego zrobić. Istotna opinia nie jest oczywiście dla sądu wiążąca, ale głos instytucji odpowiedzialnej za ochronę konsumenta może być ważny w sprawie — mówi Adam Jasser.

W ciągu miesiąca resort finansów przygotowuje rozporządzenia dotyczące zniesienia obowiązku podatkowego od umorzonej części kredytu. Minister Szczurek, zapytany o opinie w sprawie przedstawionych do tej pory pomysłów na kredyty frankowe, powiedział, że nie chce ich komentować, bo często są nieprzemyślane i niedopracowane. — Generalnie jest ich w przestrzeni publicznej za dużo — uważa Mateusz Szczurek.

Minister finansów powiedział, że jest mu „bliski mechanizm zaproponowany przez prezydenta”, który sugeruje powołanie funduszu restrukturyzacyjnego złych kredytów, finansowanego przez banki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy