Urzędnicy kręcą bat na podatników

opublikowano: 12-12-2013, 00:00

Resort finansów nadal forsuje niekorzystne zmiany w ordynacji. Kodeks praw podatników poczeka

Okazuje się, że radość z zapowiedzianego przez Mateusza Szczurka, ministra finansów, zniesienia mocno krytykowanej ordynacji podatkowej i zastąpienia jej kodeksem praw podatników była przedwczesna. Wygląda na to, że wcześniej wejdzie w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, zawierająca rozwiązania groźne dla przedsiębiorców i obywateli. — Projekt założeń zmiany ustawy Ordynacja podatkowa przeszedł etap uzgodnień międzyresortowych, uzyskał akceptację Komitetu ds. Cyfryzacji oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W najbliższym czasie zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów — informuje Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów (MF).

Zobacz więcej

Minister Mateusz Szczurek [FOT. WM]

Twardy orzech do zgryzienia

Na listopadowej konwencji PO Mateusz Szczurek zaprezentował się jako obrońca podatników przed aparatem skarbowym. — Czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową. Czas na nowy kodeks praw i obowiązków podatkowych. Liczę na wsparcie przedsiębiorców i ekspertów. To, co można zrobić szybko, to uczynić prostszymżycie uczciwych podatników — obiecał Mateusz Szczurek. Ta deklaracja, przynajmniej na razie, nie wytrzymuje konfrontacji z resortową rzeczywistością. Od kwietnia 2013 r. MF prowadzi prace nad dużą nowelą ordynacji i absolutnie nie zamierza z niej zrezygnować. — Zalecane jest docelowe stworzenie nowego aktu prawnego. Nowa ustawa ma uregulować wykładnię prawa podatkowego oraz skatalogować prawa i obowiązki podatników. Potrzeby doraźnej nowelizacji ordynacji podatkowej nie stoją w sprzecznościz zadaniem kompleksowej rekodyfikacji prawa podatkowego, co nastąpi w dłuższej perspektywie — dodaje Wiesława Dróżdż. Projekt noweli zawiera kilkaset zmian prawnych. Celem wielu z nich jest zwiększenie uprawnień urzędników skarbowych i zacieśnienie fiskalizmu w Polsce. Projekt był krytycznie opiniowany nie tylko przez organizacje przedsiębiorców, ale przede wszystkim Rządowe Centrum Legislacji (RCL). Rządowi prawnicy ostrzegli, że co najmniej 21 najważniejszych propozycji MF jest niezgodnych z konstytucją. Rada Ministrów będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Dostanie wielki projekt z obszernym protokołem rozbieżności (z krytyki nie wycofało się RCL).

Siłowe uszczelnianie

Eksperci nie mają wątpliwości — rząd nie powinien przyjmować tego, co proponuje resort finansów. — To najbardziej od lat krytykowany projekt Ministerstwa Finansów. Rząd podejmie decyzję polityczną: zgodzi się na totalne zwiększenie fiskalizmu w Polsce albo zablokuje zmiany niebezpieczne dla podatników — mówi Andrzej Dmowski, partner zarządzający w kancelarii podatkowej Russell Bedford Polska. — Jedyną koncepcją tego projektu jest siłowe uszczelnienie systemu podatkowego. Zawiera tak dużo złych i błędnych propozycji, że MF powinno się z niego wycofać — uważa prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Urzędnicy kręcą bat na podatników