USA: 14 proc. spadek IPO w 2005 r.

(Marek Druś)
02-01-2006, 20:01

Ilość pierwotnych ofert publicznych spadła w 2005 r. w USA na blisko 14 proc., poinformowała firma badawcza Dealogic. W 2006 r. nie spodziewa się wyraźnej poprawy sytuacji.

Ilość pierwotnych ofert publicznych spadła w 2005 r. w USA na blisko 14 proc., poinformowała firma badawcza Dealogic. W 2006 r. nie spodziewa się wyraźnej poprawy sytuacji.

W 2005 roku na amerykańskich giełdach zadebiutowało 226 spółek, które pozyskały ze sprzedaży akcji 38,71 mld USD. Według analityków, słabszy niż rok wcześniej wynik to skutek niezbyt udanych ofert z początku roku. Siedem debiutujących w lutym spółek doznało znacznej przeceny, sięgającej 40 proc. i więcej. W przypadku internetowego sklepu Odimo sięgnęła ona ponad 80 proc. Jeszcze większą wpadką było Refco, które opuściło NYSE po ogłoszeniu bankructwa. Innym negatywnym czynnikiem zniechęcającym do ofert publicznych była duża liczba fuzji i przejęć, zachęcająca spółki do znajdywania inwestorów poza rynkiem giełdowym.

Wśród najbardziej atrakcyjnych, planowanych na 2006 r. ofert publicznych wymienia się m.in. emitenta kart kredytowych Mastercard, który planuje pozyskanie ze sprzedaży akcji aż 2,45 mld USD. Aż 1,7 mld USD chce pozyskać z IPO spółka zbrojeniowa SAIC. Także NYSE, która po 213 latach działalności stanie się spółką publiczną, planuje ofertę publiczną na początku tego roku.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA: 14 proc. spadek IPO w 2005 r.