USA: analitycy skutecznie ostudzili nastroje rynku

Marek Druś
10-12-2001, 19:58

Na giełdach w USA nastroje pogarszają się z każdą minutą sesji. Spadki głównych indeksów są jednak dość umiarkowane. Choć jutro rozstrzygnie się, czy Fed obniży stopy w tym roku po raz jedenasty, nie widać aby oczekiwanie na tą decyzję kształtowało wyraźnie nastroje uczestników rynku.

Amerykańscy inwestorzy sprzedają papiery spółek pod wpływem komentarzy analityków, którzy twierdzą że popyt który się nasilił po osiągnięciu przez główne rynki dna, 21 września, wyniósł kursy udziałów większości spółek powyżej ich wartości. Zwłaszcza, twierdzą analitycy, że zyski spółek w najbliższym czasie nie poprawią się tak znacznie, jak to mogłoby wynikać z obecnych cen akcji. Paradoksalnie, ceny akcji rosły, podczas gdy prognozy zysków szły w przeciwną stronę. Spółki z indeksu S&P 500 prognozują obecnie, że ich zysk w drugim kwartale przyszłego roku wzrośnie średnio o 10 proc. W październiku zapowiadały, że wzrost ten sięgnie średnio 18,4 proc. Tymczasem od 21 września indeks S&P 500 zyskał 19 proc.

Znaczne przeceny kursów spotkały spółki z branży medialnej. To skutek wiadomości o spadku rynku reklamy w trakcie pierwszych trzech kwartałów tego roku o 7,8 proc. W dół poszła cena udziałów m.in. AOL Time Warner i Viacom.

Tanieją udziały spółek farmaceutycznych i biotechnologicznych. W dół poszedł kurs Pfizera, co wiąże się z wiadomością o wyprodukowaniu przez niemiecki koncern Bayer leku, który będzie konkurencją dla Viagry.

W dół poszła cena papierów Eli Lilly, producenta leku antydepresyjnego Prozac. Staniały również udziały spółki Chiron, co spowodowała pogłoska o możliwości przesunięcia terminu wydania jej zgody władz federalnych na dystrybucję testu na AIDS.

Tanieją mocno udziały Compaq’a. Inwestorzy sprzedają jego papiery po tym gdy okazało się, że główni akcjonariusze Hewlett-Packarda są przeciwni fuzji ze spółką.

Rośnie cena papierów koncernu General Electric. Prezes spółki powiedział w poniedziałek, że zrealizuje ona prognozy wyników na koniec tego roku. Zapowiedział, że zysk GE poprawi się w roku przyszłym o 10 proc.

Drożeją ceny akcji wyprzedawanych podczas ostatnich sesji. W górę poszybował kurs spółki Halliburton. Producent wyposażenia dla rafinerii poinformował, że jest zabezpieczony przed ewentualnymi roszczeniami wynikającymi z oskarżeń osób poszkodowanych w wyniku stosowania przez niego azbestu. W piątek z tych przyczyn kurs spółki spadł o ok. 40 proc.

Zwyżkuje wyraźnie cena koncernu Enron. To efekt pogłosek o zamiarze kupna przez Citigroup, J.P Morgan i UBS większościowego pakietu jego udziałów.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: analitycy skutecznie ostudzili nastroje rynku