USA: dobre dane makro nie ożywiły handlu na giełdach

13-08-2003, 16:35

Amerykańskie giełdy rozpoczęły notowania niewielkimi zmianami indeksów. Wiadomość wyraźnie większej niż oczekiwano sprzedaży detalicznej w lipcu nie poprawiła nastrojów. Może z powodu Wal-Mart, który mimo dobrych wyników kwartalnych zapowiedział niższe niż prognozował rynek tegoroczne zyski.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 1,4 proc. Ekonomiści prognozowali, że będzie to 1 proc. Rekordowo, aż o 3,2 proc. wzrosła sprzedaż samochodów. Popyt na akcje spółek branży jest jednak umiarkowany. Akcje General Motors, Forda i DaimlerChryslera drożeją zaledwie o ułamek procenta. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że popyt na auta rośnie głównie dzięki zachętom finansowym stosowanym przez spółki. Koszty ich stosowania ponoszą producenci.

Po stronie spadków znalazł się Wal-Mart, największy amerykański detalista. Spółka przedstawiła wprawdzie zgodne z oczekiwaniami wyniki kwartału, ale jej prognoza zysku na koniec roku okazała się trochę niższa niż oczekiwał rynek.

Kolejną sesję tanieją akcje spółek branży farmaceutycznej. We wtorek inwestorzy sprzedawali je po wiadomości o możliwości utraty płynności finansowej przez Schering-Plough. W środę dalszy spadek podtrzymała informacja o dopuszczeniu na amerykański rynek jednego z najlepszych leków europejskiego koncernu AstraZeneca. Zdaniem analityków, odbierze on część klientów Pfizerowi. Akcje największego koncernu farmaceutycznego świata tanieją. Spada również kurs akcji Mercka.

Wbrew oczekiwaniom analityków rośnie cena papierów Applied Materials. Największy na świecie producent maszyn i urządzeń stosowanych w fabrykach chipów przedstawił po wtorkowej sesji kwartalne wyniki. Choć zakończył kwartał stratą, wynikało to głównie ze znacznych kosztów restrukturyzacji. Bez ich uwzględniania wynik spółki był lepszy niż oczekiwano.

Rośnie także umiarkowanie cena papierów Oracle. Analitycy J.P. Morgan Securities napisali w raporcie, ze akcje jednego z największych na świecie producentów oprogramowania są niedoszacowane na tle innych spółek branży.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: dobre dane makro nie ożywiły handlu na giełdach