USA: Dow Jones minimalnie spada, a Nasdaq umiarkowanie rośnie

opublikowano: 26-05-2004, 20:26

Na amerykańskich giełdach dominują niewielkie zmiany kursów. Inwestorzy patrzą wciąż na rynek paliw, gdzie ceny ropy są dalekie od stabilizacji po niejednoznacznych danych o zapasach. Chwiejność rynku dodatkowo zwiększyły wiadomości o zagrożeniu kolejnym atakiem terrorystycznym w USA.

Dane o zapasach wywołały w środę duże zamieszanie. Departament Energii poinformował jako pierwszy, że w ubiegłym tygodniu zapasy benzyny spadły, a ropy nie zmieniły się. Wywołało to wzrost kursu baryłki ropy. Wkrótce potem Amerykański Instytut Paliw poinformował, że według jego szacunków zapasy benzyny i ropy wzrosły. Nerwową atmosferę zwiększył dodatkowo Biały Dom informując, że Stany Zjednoczone weszły w okres poważnego zagrożenia atakami terrorystycznymi. Nie poprawiły nastrojów dane makro. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w kwietniu o 2,9 proc., bardziej niż oczekiwano. W marcu rosły o 5,7 proc. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy spadły zamówienia na dobra trwałego użytku bez uwzględniania środków transportu.

Znacznie większy niż oczekiwano okazał się także spadek sprzedaży nowych domów w kwietniu. Osiągnęła ona poziom nie notowany od 10 lat. Wywołało to wyprzedaż akcji spółek branży budowlanej. W dół poszedł kurs Lennar, największego pod względem wartości rynkowej jej przedstawiciela. Potaniały także papiery D.R. Horton, Centex, KB Home i Hovnanian.

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones spadkami kursów wyróżniają się Verizon Communications i SBC Communications. Inwestorzy obawiają się, że dwa największe amerykańskie telekomy obsługujące rynki lokalne będą miały kłopot z rosnącą konkurencją ze strony sieci kablowych, oferujących usługi telekomunikacyjne. Comcast, największy amerykański operator kablowy poinformował w środę, że do końca 2006 roku zaoferuje usługi telefoniczne wszystkim swoim klientom.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: Dow Jones minimalnie spada, a Nasdaq umiarkowanie rośnie