USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 15-03-2021, 11:13

Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna. Ceny tego surowca, po tąpnięciu na początku poprzedniego tygodnia, szybko nadrobiły straty i poruszają się już w okolicach tegorocznych maksimów. Cena ropy naftowej WTI przekracza 66 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.

Kupujących na rynku ropy naftowej nieustannie wspierają duże cięcia produkcji ropy, ustanowione przez OPEC+ i przedłużone na kwiecień. Oczywiście duży wpływ na podtrzymanie cen ropy na wysokich poziomach miała Arabia Saudyjska, która zaproponowała własne, dodatkowe cięcia wydobycia, także przedłużone o kolejny miesiąc.

Saudyjczycy wraz z początkiem lutego wprowadzili dobrowolne, dodatkowe cięcia własnej produkcji ropy, wynoszące milion baryłek dziennie. Miały one trwać do marca, ale już pod koniec lutego przedstawiciele branży naftowej w Arabii Saudyjskiej sugerowali, że nie będą śpieszyć się ze zwiększaniem produkcji, aby uniknąć znaczącej zniżki cen ropy na globalnym rynku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Spadek saudyjskiej produkcji ropy odbił się na globalnym handlu tym surowcem. Dla przykładu, doszło do istotnych przetasowań w gronie największych importerów ropy naftowej do Indii. W lutym Saudyjczycy bowiem spadli z drugiego na czwarte miejsce wśród dostawców ropy do tego azjatyckiego kraju. Nieustannie pierwsze miejsce zajmuje Irak, z kolei na drugie miejsce wskoczyły Stany Zjednoczone, w ostatnich miesiącach znajdujące się najczęściej na miejscu piątym. Indie zaczęły kupować większe ilości ropy naftowej z USA ze względu na mniejszą dostępność ropy saudyjskiej.

Indie były zresztą jednym z największych krytyków niedawnego przedłużenia cięć produkcji ropy w OPEC+. Według nich, cięcia te sztucznie podtrzymują notowania ropy na wysokim poziomie, uderzając jednocześnie w kraje będące największymi konsumentami ropy naftowej. Najbardziej tracą na tym właśnie Indie, ponieważ kraj ten w dużej mierze polega na dostawach ropy z zagranicy.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane